WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.09.2017Śląskie - przyspieszamy

Ponad 4 mld zł wydano już w ramach unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Powstały nowe obiekty, rozwinęły się różnego rodzaju firmy, powstały spółdzielnie socjalne. Na ulicach miast łatwo odnaleźć tablice oznaczające inwestycje zrealizowane przy europejskim wsparciu. Teraz czas na kolejne rozdanie - do zdobycia są środki niemal dwukrotnie wyższe niż do tej pory. Ruszyła kampania promocyjna pod hasłem " Śląskie - Przyspieszamy". "Przyspieszamy", bo trzeba się postarać, aby otrzymać dofinansowanie, mówi wicemarszałek województwa Michał Gramatyka, wymieniając razem z Małgorzatą Staś, dyrektorem Wydziału Rozwoju  Regionalnego, najważniejsze wskazania dla zainteresowanych.

Plik dźwiękowy: A_S_rpo.mp3W ramach całego programu do wydania było w sumie prawie 4 miliardy euro. Półmetek realizacji został przekroczony.
- Jesteśmy mniej więcej na półmetku obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego jest największym tego typu w Polsce. W sumie mówimy o ok. 3,5 mld euro, co przekłada się na ok. 14,4 mld zł. Tylko trzy krajowe programy są większe od śląskiego RPO. Dzisiaj mamy już podpisane umowy, które pokrywają w całości środki wydane w ramach RPO na lata 2007-2013. To ok. 33% obecnej alokacji, co przekłada się na 4,8 mld zł, mówił wicemarszałek Michał Gramatyka.

Kolejne nabory przez 12 tygodni będą mocno akcentowane w specjalnej kampanii informacyjnej, której ambasadorem został marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Swoim artystycznym kunsztem wesprze ją znany rysownik Henryk Sawka.
Z kampanii można dowiedzieć się, o jakie fundusze można starać się w 2018 r., jak skutecznie aplikować czy co najpierw zrobić, by po unijną dotacje móc w ogóle sięgnąć. Kampania prowadzona będzie w internecie, prasie i radiu.


Zetswiając informacje o kampanii, zapowiedziano też nowe narzędzia dofinansowania szkoleń dla firm. - Chodzi o szkolenia pracowników firm z sektora małych i średnich firm, tłumaczy M. Staś z Wydziału Rozwoju Regionalnego. - Wszystko oparte jest na nowym modelu finansowania, który zakłada wsparcie mikroprzedsiębiorstw na poziomie 80%,  małych - 70% i średnich - 50%. Dla mikro i małych istnieją możliwości uzyskania dodatkowych punktów, co może się przełożyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 80%. Pula przeznaczona na jeden podmiot nie może przekroczyć jednak 100 tys. zł. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach wskazał 6 operatorów, którzy w sumie na potrzeby szkoleń sektora MŚP mają do wydatkowania ponad 400 mln zł.