WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

27.10.2017Samoobsługowe alkomaty w Rudzie Śląskiej

5 samoobsługowych, ogólnodostępnych alkomatów zostało zamontowanych w Rudzie Śląskiej. Można już z nich skorzystać w komendzie miejskiej policji oraz w czterech komisariatach. Kosztowały 10 tys. zł, a ich zakup w całości sfinansował rudzki samorząd. W tym roku na współpracę z policją miasto zarezerwowało blisko 300 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostały m.in. na dofinansowanie zakupu 4 radiowozów, dodatkowe patrole oraz nagrody dla wyróżniających się funkcjonariuszy.


Alkomaty zostały zainstalowane w komendzie miejskiej policji przy ul.Hallera, a także w czterech komisariatach: w komisariacie I w Rudzie przy ul. Mickiewicza, komisariacie III w Kochłowicach przy ul. Solnej, Komisariacie IV w Wirku przy ul. Różyckiego oraz Komisariacie V w Halembie przy ulicy Solidarności. - Dzięki takiemu rozmieszczeniu urządzeń mieszkańcy praktycznie każdej dzielnicy mają całodobową możliwość sprawdzania stanu trzeźwości bez angażowania do tej czynności dyżurnych, mówi asp. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy rudzkiej policji.
Badanie alkomatem jest bezpłatne i... bardzo łatwe. - Kolejne kroki wykonywania pomiaru oraz wynik wyświetlane są na ekranie LCD. Do badania jako ustnik wykorzystywane są słomki, których odpowiedni zapas został przekazany wraz z urządzeniami, wylicza A.Ciozak. - W alkomacie zastosowano „policyjną” technologię czujnika elektrochemicznego, dzięki czemu zarówno precyzja pomiaru, jak i stabilność działania jest gwarantowana, dodaje.


Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdami po użyciu alkoholu. Zgodniez obowiązującym w Polsce prawem o stanie takim mówimy w sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Grozi za to areszt do 30 dni, grzywna od 50 zł do 5 tys. zł oraz utrata uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
W przypadku, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila, mowa jest o stanie nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest już przestępstwem. Tutaj kary są surowsze. Według kodeksu karnego za to przewinienie grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat, grzywna wymierzana w stawkach dziennych uzależniona od dochodu, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Dodatkowo orzekane jest jeszcze świadczenie na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5 000 zł.