WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.07.2017Rusza nabór na eko-instalacje

Ruda Śląska dopłaci mieszkańcom do wykonania instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w budynkach jednorodzinnych. Nabór wniosków w tej sprawie ruszy od piątku (28 lipca br.) i potrwa dwa tygodnie.
W sumie miasto dofinansuje 51 instalacji. Ich właściciele za taką inwestycję zapłacą 15%wartości urządzeń oraz wartość podatku VAT od montażu. Pieniądze na dofinansowania będą pochodziły z funduszy unijnych.


- Pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania będą mieli właściciele budynków, którzy przed dwoma laty wzięli udział w ankiecie, w której badaliśmy zapotrzebowanie na takie instalacje. O wyborze decydować będą również możliwości techniczne wykonania instalacji, wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Startujący w naborze właściciele domów jednorodzinnych muszą spełnić podstawowy warunek jakim jest posiadanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Domy w trakcie budowy mogą być kwalifikowane tylko na II etap projektu, który zależny będzie od pozyskania środków zewnętrznych. Do tego dochodzić będzie szereg innych uwarunkowań, decydujących o kolejności przyznania dotacji.
Ponadto decydować będą warunki techniczne mające wpływ na wykonanie instalacji. - O tym rozstrzygać będzie już wyłoniony przez nas operator przygotowujący program funkcjonalno – użytkowy dla projektu i uproszczone dokumentacje poszczególnych inwestycji. Chodzi o takie kwestie jak rodzaj dachu i jego kierunek, zacienienie dachu, roczne zużycie energii, ilość osób korzystających z budynku itp., wyjaśnia Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.


Spośród 51 instalacji które zamierza sfinansować miasto, 31 to instalacje fotowoltaiczne, 15 solarnych oraz 5 pomp ciepła. Taki podział to wynik wspomnianej ankiety. Na dokładnie taką liczbę konkretnych instalacji miasto pozyskało też środki z funduszy europejskich.
Mieszkańcy w trakcie trwania naboru, który potrwa od 28 lipca do 10 sierpnia, będą mogli skorzystać z pomocy przedstawiciela operatora odpowiedzialnego za wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego. Udzielanie będą szczegółowe informacje nt. warunków naboru i szczegółów inwestycji. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 27 lipca o 16:00 na sali sesyjnej UM.
Jeszcze w ub.roku miasto pozyskało ponad 900 tys. zł unijnej dotacji na wykonanie instalacji OZE, a dokładnie instalacji fotowoltaicznych dla trzech obiektów sportowych (basen kryty przy ul. Chryzantem, basen kryty przy ul. Pokoju i hala sportowa w Orzegowie) oraz budynków użyteczności publicznej (budynki UM przy pl. Jana Pawła II oraz przy ul. Niedurnego, siedziba Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej przy ul. Hallera). Instalacje przy obiektach sportowych zostały już zrealizowane, a produkowany przez nie prąd wykorzystywany jest do zasilania budynków. Fotowoltaika dla budynków Urzędu Miasta i Straży Miejskiej powstanie w tym roku. Właśnie ogłoszony został przetarg na realizacje.