WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.09.2017Pieniądze na inwestycje w rudzkim szpitalu

Ponad 3,3 mln zł na inwestycje otrzyma jeszcze w tym roku rudzki szpital z budżetu miasta. Na wniosek prezydent miasta rudzcy radni podjęli wczoraj uchwałę o dokapitalizowaniu spółki. Pieniądze przeznaczone zostaną na adaptację pomieszczeń pod laboratorium analityczne, zakup sprzętu medycznego oraz modernizację sieci komputerowej. To nie koniec planów inwestycyjnych w rudzkim szpitalu. Władze placówki chcą jeszcze m.in. wybudować nowy budynek w Goduli dla poradni przyszpitalnych oraz wyremontować i poddać termomodernizacji pawilony A i B bielszowickiej części szpitala. Mieszczą się w nich oddziały psychiatryczne oraz pediatria.


Środki w wysokości 3,3 mln zł, o które podwyższony zostanie kapitał zakładowy szpitala, w całości przeznaczone zostaną na inwestycje i to jeszcze w tym roku. Najistotniejszym zadaniem będzie remont pomieszczeń jednej kondygnacji budynku „E” szpitala w Goduli na potrzeby laboratorium analitycznego. Ponadto ze środków tych m.in. zmodernizowana zostanie sieć komputerowa szpitala, przeprowadzony zostanie remont pomieszczeń piwnicznych budynku „D” oraz remont pomieszczeń apteki i dostosowanie ich do aktualnych wymagań. Dodatkowo pieniądze przeznaczone zostaną na nowy sprzęt medyczny, który częściowo już został zakupiony. Chodzi tu m.in. o: inkubator hybrydowy z wyposażeniem, lampy operacyjne 2-czaszowe, zestaw artroskopowy, respiratory, czy aparat do znieczulenia.
Jak zapowiadają władze spółki, również w przyszłym roku placówkę czekają duże inwestycje. Jedna z nich to termomodernizacja pawilonów A i B bielszowickiej części szpitala.


Kolejne przedsięwzięcie  dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na wykonanie klimatyzacji na piętrze oddziału chirurgii i bloku pooperacyjnego w Goduli. Ponadto szpital zamierza zakupić kolejny sprzęt medyczny dla oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologii. Zdecydowanie największą inwestycją planowaną inwestycją jest budowa nowego budynku w Goduli, w którym miałyby się mieścić poradnie przyszpitalne z zapleczem zabiegowym. W założeniu ma on być połączony z istniejącym obiektem. W budynku miałoby się też znajdować specjalistyczne ambulatorium.
Na wszystkie wymienione zadania szpital zamierzają pozyskać środki unijne. Chodzi o ponad 20 mln zł. Całość inwestycji ma z kolei kosztować 28 mln zł.
W latach 2011-2016 z budżetu miasta przeznaczono na rozwój szpitala blisko 13 mln zł. Rocznie w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śl. hospitalizuje się ok. 20 tys. pacjentów i udziela się ponad 40 tys. porad w ramach Izby Przyjęć. W oddziałach zabiegowych rudzkiej placówki rocznie wykonuje się ok. 4,1 tys. operacji. W szpitalu funkcjonuje Oddział Ginekologiczno-Położniczy, który posiada jako jeden z nielicznych w regionie III stopień referencyjności i zabezpiecza pacjentki z najcięższą patologią ciąży i płodu z całego województwa.