WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.11.2017Para buch! Koparki w ruch!

To będzie jedna z największych inwestycji drogowych końca bieżącej dekady. Informowaliśmy już  o przymiarkach do przebudowy tyskiego fragmentu krajowej trasy 44, łączącej Śląsk z Małopolską. Procedurze w końcu stało się zadość, wyłoniono wykonawcę i po krótkim przygotowaniu, na drogę w rejonie ulicy Turyńskiej koło fabryki Fiata wkroczyły pierwsze ekipy budowlane. Zadanie jest trudne, bo lista zaplanowanych prac jest wyjątkowo obszerna, mówi Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach...
Plik dźwiękowy: A_S_kija.mp3
Według planów prace mają potrwać ponad 20 miesięcy a wszystko odbywać się będzie "pod ruchem" z doraźnie wprowdzanymi objazdami na fragmencie tysko-bieruńskim. Właśnie dlatego na ul. Turyńskiej w rejonie przejścia dla pieszych przy halach fabryki Fiata, została wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Powstanie tu tymczasowe rondo, którym poprowadzony zostanie objazd na czas budowy nowego węzła.  Cała inwestycja w sumie pochłonie przeszło 100 milionów złotych, ale zdecydowana większość środków pochodzić będzie z funduszy unijnych.


Docelowo droga będzie miała gruntownie wyremontowaną nawierzchnię, powstaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa i dwa przejścia podziemne. najważniejszym elementem będzie dwupoziomowy węzeł uz biegu ul. Oświęcimskiej z Turyńską.
Węzeł na Turyńskiej docelowo połączy DK44 z ulicami Mysłowicką, Kościelną i Główną. Budowa tymczasowego ronda odbywać się będzie przy miejscowych zawężeniach jezdni, a by zminimalizować utrudnienia w ruchu, prace podzielono na etapy.
- W pierwszej kolejności na obu jezdniach zostaną wyłączone z ruchu pasy lewe (wewnętrzne), a ruch odbywać się będzie po pasach prawych (zewnętrznych).
- W drugim etapie z ruchu wyłączony będzie pas prawy na jezdni w kierunku Oświęcimia, a także zostanie zawężona droga wewnętrzna przy halach fabryki FCA. Szerokość tego zawężenia to około 5m zatem ruch w dalszym ciągu będzie odbywał się dwukierunkowo.
Rondo powinno być gotowe w drugiej połowie grudnia. Z uwagi na zbliżający się okres świąteczny, wprowadzenie objazdu z wykorzystaniem tymczasowego ronda planowane jest w drugim tygodniu stycznia.