WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

05.12.2017Nowy rozkład Kolei Śląskich

Za kilka dni w życie wchodzi nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Przewoźnik nie ma łatwo, biorąc pod uwagę ciągłe remonty prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe, ale próbuje wstrzelić się z ofertą w potrzeby pasażerów. Dlatego np. pojawią się nowe połączenia w szczycie na linii Gliwice-Katowice -Czestochowa, zamiast dwóch krótszych pojawi się jedna długa relacja Lubliniec-Oświęcim, a większej regularności nabierze pociąg z Katowic do Cieszyna. Jest też coś specjalnego, mówi Magdalena Iwańska z Kolei Śląskich, wskazując na połączenie do Zakopanego, które na stałe wejdzie do rozkładu.
Plik dźwiękowy: A_S_pociong.mp3
Nie ma niestety dobrych wiadomości dla narciarzy, którzy w najbliższych dniach czy tygodniach planowali wyprawę pociągiem w rejon Wisły Głębce. Ze względu na remont, Koleje Śląskie dojeżdżają tylko do Ustronia, potem trzeba przesiąść się na autobus. Nieoficjalne na razie wieści mówią, że w drugiej części sezonu pociągi znowu pojadą do Wisły.


Oto szczegóły:
Dzięki zwiększeniu pracy eksploatacyjnej możliwe będzie uruchomienie nowych połączeń na kilku liniach. Liczba pociągów zwiększy się m.in. w takich relacjach jak Katowice-Gliwice, Zawiercie-Częstochowa, Katowice-Lubliniec i Katowice-Oświęcim. Te dwie ostatnie linie od nowego rozkładu będą występować jako jedna (S8).
Od nowego rozkładu jazdy pociągi między Katowicami a Gliwicami będą kursować co 20-25 minut w godzinach od 6.00 do 8.00 i od 14.00 do 17.00, a następnie od godz. 17.00 do 20.00 - co pół godziny. Pojawią się również dodatkowe pociągi przyspieszone po godzinie 14 z Katowic do Częstochowy i odwrotnie.
Pociągi będą jeździć częściej również na linii Sosnowiec Główny-Katowice-Tychy Lodowisko (S4). Takt trzydziestominutowy będzie zachowany na tej trasie do godz. 10.00, a po południu do 20.00.
Kilka kursów przybędzie również na linii Katowice-Bielsko-Biała-Zwardoń (S5), przede wszystkim w dni wolne od pracy. W godzinach, gdy najwięcej turystów wybiera się w góry, pociągi będą kursować nie rzadziej niż co 60 minut. Pojawi się również nowe wieczorne połączenie z Żywca do Katowic, które umożliwi powrót z wycieczek po godz. 21.00.


Jedną z największych zmian w nowym rozkładzie jazdy jest nowa relacja Katowice-Zakopane (S51). Do stolicy polskich Tatr pociąg KŚ pojedzie w okresach szczególnie atrakcyjnych turystycznie, np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwester i święta Bożego Narodzenia.
Dodatkowo w nowym rozkładzie jazdy więcej pociągów do Bohumina zacznie kurs bezpośrednio z Katowic. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można uniknąć jednej przesiadki. Trwają również prace związane z wydłużeniem kursów obecnie dojeżdżających do Zwardonia, miałyby one w czasie wakacji kończyć bieg w słowackiej Czadcy.
W ubiegłym roku Koleje Śląskie z myślą o studentach wprowadziły bezpośrednie połączenia w relacji Cieszyn-Katowice. W nowym rozkładzie ich częstotliwość zostanie zwiększona. Pociągi mają stanowić alternatywę dla połączeń autobusowych, zwłaszcza pod kątem czasu przejazdu - dzięki temu, że będą to kursy przyspieszone, trasę z Cieszyna do Katowic będzie można pokonać w mniej niż 2 godziny.
Do rocznego rozkładu jazdy będą wprowadzane tzw. korekty, które wynikają z prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury czyli Polskie Linie Kolejowe. Koleje Śląskie muszą się w tym względzie dostosować do zaplanowanych remontów. W rozkładzie jazdy 2017/2018 jest pięć takich korekt.
Główne utrudnienia związane z pracami remontowo-modernizacyjnymi PKP Polskich Linii Kolejowych to:
- Ze względu na prace związane z budową przejścia podziemnego na stacji Dąbrowa Górnicza Ząbkowice na tej stacji nie ma możliwości obsługi osób niepełnosprawnych. Dodatkowo prace spowodują niewielkie utrudnienia, dotyczące zmian godzin w kursowaniu pociągów.
- Ze względu na kontynuację prac remontowych na odcinku Katowice Ligota-Tychy, w okresie od 10 XII do 15 XII nastąpi ograniczenie w bezpośrednich relacjach. Na stacji Tychy zostanie zapewniona możliwość przesiadki. Za wybrane pociągi kursujące w skróconych relacjach Sosnowiec Gł./Katowice-Tychy Lodowisko zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.
- Prace na odcinku Katowice Ligota-Tychy będą wpływać również na kursowanie pociągów innych linii.
- Do 22 grudnia będzie kontynuowana zastępcza komunikacja autobusowa za wszystkie nasze pociągi na odcinku Ustroń Polana-Wisła Głębce.
- Od 10 XII 2017 do 10 III 2018 wybrane pociągi będą odwołane w określonych terminach pomiędzy stacjami Rybnik i Rybnik Towarowy. Na tym fragmencie będzie można skorzystać z podjazdów innymi pociągami.  
- W terminie 26 II - 10 III 2018r w związku z rewitalizacją linii kolejowej na stacji Żory zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa za wszystkie pociągi w dni robocze na odcinku Rybnik-Suszec-Rybnik, a w dni wolne od pracy na odcinku Żory-Suszec-Żory.