WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.11.2017Na imprezie u USiołka

16 urodziny obchodzi dziś.... USiołek. Czyli osioł ze Śląskiego ZOO, który jest maskotką Uniwerystetu Śląskiego. Dlatego właśnie U...siołek.
Tak naprawdę zwierzak nazywa się Michał, kilkanaście lat temu przyjechał z ogrodu Zoologicznego w Krakowie i dziś dostał tort, a właściciwie "kosz tortowy".    W środku? Marchewki i jabłka czyli smakołyki dla Michała.  Mówią Aleksandara Labocha i Jacek Szymik- Kozaczko z Uniewersytetu Śląskiego oraz Iwona Ilska z działu "kopytne" śląskiego ZOO.
Plik dźwiękowy: A_S_usiol.mp3

 

Od 1 sierpnia 2009 r. Uniwersytet Śląski jest opiekunem osła domowego Michała, nazwanego USiołkiem. Pomysł adopcji mieszkającego w ZOO osiołka był odpowiedzią na inicjatywę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, który poszukuje sponsorów dla mieszkających tam zwierzaków. Spośród wielu zaproponowanych stworzeń, osiołek został uznany za najbardziej wdzięcznego podopiecznego.


W grudniu 2009 roku ogłoszony został konkurs na projekt maskotki wzorowanej na osiołku. Autorem zwycięskiej pracy była Justyna Mikusz, studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie. Na podstawie jej pracy stworzony został oficjalny wizerunek USiołka, który wykorzystywany jest przy promocji śląskiej Alma Mater. Wyprodukowane zostały breloczki, a także miękkie pluszaki, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, jak i pracowników.
Maskota USiołka pojawia się także przy okazji niektórych wydarzeń na Uniwersytecie Śl., akcji promocyjnych czy charytatywnych.