WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.11.2017Ku pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej

Rozstrzygnięto konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie projektu pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR w 1945 r.


Otwarcie kopert konkursowych, prezentacja prac oraz ogłoszenie rozstrzygnięcia Konkursu na projekt pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. odbyło się w Katowicach w siedzibie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów. W czerwcu 2016 r. Rada Miasta Katowice podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia i lokalizacji w Katowicach takiego pomnika. Inicjatorem jest dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, a poparcie dla przedsięwzięcia wyraził Arcybiskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki. Postanowiono, że pomnik zostanie wzniesiony na działce przy Strefie Kultury - przy Parku Boguckim. W maju br. ogłoszono konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny.

- Decyzja o powstaniu pomnika jest symbolicznym spłacaniem długu historycznego wobec poprzednich pokoleń. Po zakończeniu II wojny światowej nasz region dotknęła bezprecedensowa w skali Polski tragedia. Tysiące rodzin straciły na zawsze ojców, braci, synów, których wywieziono do Związku Radzieckiego. Tylko niektórym udało się wrócić. Musimy o tym pamiętać i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. - Lokalizacja nowego pomnika jest szczególnym zakończeniem Strefy Kultury, gdyż zostanie utworzona swoista triada historyczna związana z dziejami Katowic i całego naszego regionu - rozpoczyna się od Pomnika Powstańców Śląskich, prowadzi przez pomnik upamiętniający bohaterów II wojny światowej - Henryka Sławika i Józefa Antalla, a zakończy się na pomniku Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR, dodał wiceprezydent Sobula.I nagroda w wysokości 20  000 zł przypadła Michałowi Dąbkowi z Krakowa oraz Janowi Kuka z Katowic. - Nagrodzona praca w sposób spójny łączy przesłanie ideowe pomnika z uwarunkowaniami przestrzennymi lokalizacji, stając się integralnym elementem Strefy Kultury - nowego, reprezentacyjnego założenia urbanistycznego Katowic. Prosta, czytelna kompozycja i właściwie przyjęta symbolika, o współczesnym wyrazie plastycznym i przejmująca w odbiorze w sposób właściwy oddaje hołd ofiarom deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku, tłumaczy architekt Jacek Budyn z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, sędzia referent konkursu. Jury sformułowało także uwagi i zalecenia pokonkursowe do uwzględnienia w dalszym opracowaniu tematu. Warto dodać, że zwycięscy architekci są twórcami projektu pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla, który stoi dziś w katowickiej Strefie Kultury.

Jury konkursowe, które przyznało nagrody, obradowało w składzie: Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic (przewodniczący jury), Stanisław Podkański, architekt Miasta Katowice (wiceprzewodniczący jury), prof. dr hab Wincenty Kućma, artysta rzeźbiarz, Kraków, ks. Leszek Makówka, Kuria Diecezjalna, Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN, Michał Luty, Radny Rady Miasta Katowice, arch. Ryszard Jurkowski, SARP Katowice, prof. dr hab Antoni Cygan, Rektor ASP Katowice (członkowie jury), arch. Jacek Budyn, Kraków, (członek jury-sędzia referent) oraz arch. Dominik Budyn, Kraków (sekretarz konkursu).

Konkurs prowadzony był w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych i składał się z 2 etapów. Spośród koncepcji zaprezentowanych w I etapie jury zaprosiło do II etapu 6 autorów najlepszych prac, którzy otrzymali po 10 tys. zł. Autor zwycięskiej pracy konkursowej otrzyma 20 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy pokonkursowej. Koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest na kwotę ok 1,2 mln zł brutto, a termin realizacji planowany na urodziny Miasta Katowice w 2018 r.