WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.07.2017Kawałek śląskiej tradycji

Warsztaty tradycyjnego wiązania purpurki prowadzone przez mistrzów tradycji, film dokumentalny oraz filmy instruktażowe zrealizowane podczas warsztatów, ich udostępnienie i wydanie na płytach,  przeprowadzenie badań ankietowych, które posłużą gromadzeniu danych nt. osób kultywujących tradycję lokalnego stroju ludowego to główne działania Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w ramach projektu "Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi".  Jest już opracowana dedykowana strony internetowa purpurka.pl. 26 lipca rozpoczną się warsztaty. Pierwsze w Mysłowickim Ośrodku Kultury, kolejne 23 sierpnia w Świętochłowicach (Centrum Kultury Śląskiej - Wieże KWK Polska), następne w Piekarach Śląskich: (6 września w Miejskim Domu Kultury w dzielnicy Szarlej, 20 września w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej).  Dobór miejsc nie jest przypadkowy i wiąże się z tradycją noszenia purpurki na tych terenach Górnego Śląska.

Do współpracy zaproszeni zostali mistrzowie tradycji z miejscowości, w których odbywają się warsztaty. Podczas warsztatów będą prowadzone badania ankietowe nt. purpurki i tradycji stroju śląskiego.

Projekt zostanie podsumowany  21 października w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Tam zobaczyć będzie można zrealizowane materiały filmowe, będzie też okazja do spotkania z mistrzami tradycji. Wstęp na warsztaty i na podsumowanie projektu jest wolny.Purpurka to nazwa charakterystycznej chusty noszonej na Górnym Śląsku,  wykonanej z kretonu w kolorze ciemnej czerwieni, z drukowanymi motywami kwiatowymi dookoła, wiązanej z tyłu głowy. Purpurka ma dwie cechy charakterystyczne: nosiły ją tylko i wyłącznie mężatki, zakładały ją wyłącznie do stroju paradnego przeznaczonego na uroczystości rodzinne, kościelne i patriotyczne.

Purpurki były znane i wykorzystywane przede wszystkim w przemysłowej części Górnego Śląska, w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, okolicach Bytomia, Katowic, Zabrza i Chorzowa.  Spotykane były również w Raciborzu i Wrocławiu. Popularny sposób wiązania tejże chustki określano "na Polkę".