WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

31.07.2017Jest "Program dla Śląska"

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach przedstawił rządowy „Program dla Śląska”.
-  Ten program, który w żadnej mierze nie jest dokumentem zamkniętym, nie ma za zadania zastąpienia stosownych działań samorządów lokalnych. Jest jednym z elementów „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Jesteśmy przygotowani na dyskusję i jego modyfikację, mówił wiceminister Kwieciński.


Program zawiera 6 wyzwań rozwojowych oraz 6 celów szczegółowych. Powinien być realizowany od 2020 r. Na jego finansowanie do 2023 r. rząd przeznacza 17,3 mld zł. Przez najbliższe tygodnie, mają odbyć się posiedzenia robocze z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i katowickiej WRDS. Niezbędne będą też konsultacje międzyresortowe. Wskazanie konkretnej drogi procedowania Programu ma nastąpić 6 września br., kiedy zaplanowano prezydium WRDS w Katowicach.
- Ten Program to tak naprawdę zbiór zadań, które albo są już realizowane albo przeznaczone do realizacji. Gdyby tego dokumentu nie było w ogóle, to te działania i tak by miały swój bieg. W ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego bardziej zastanawialiśmy się nad całkowicie nowymi rozwiązaniami, jak na przykład Regionalny Operator do sprawa Rewitalizacji, który miałby zająć się terenami zdegradowanymi i przywróceniem ich wartości, stwierdził prof. Tomasz Pietrzykowski, były wojewoda śląski, obecnie pracownik naukowy Uniwersytetu Śl. w Katowicach.


- To propozycje, z którymi do nas przyjechali w 2015 r. ówcześnie rządzący. Zdecydowanie znowu brakuje realizacji celów przez zadania inwestycyjne. Mamy przed sobą dokument sporządzony specjalnie dla Śląska przez Warszawę. Tymczasem wolelibyśmy razem usiąść do stołu i coś wspólnie wypracować. Nadzieja w tym, że ów Program nie jest zamknięty i można go ciągle modyfikować, dodał Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność".
Z diagnozą zaprezentowana w rządowym „Programie dla Śląska” zgodził się Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Jest jak najbardziej właściwa. Cieszymy się, że stolica tak samo widzi nasze problemy, uznał.  - Żałuję jednak, że mimo wielu próśb i pism nie udało mi się spotkać i porozmawiać z wicepremierem Mateuszem Morawieckim. Przecież my już mamy gotowy chociażby Kontrakt Terytorialny opiewający na 41 mld zł. Cały czas pracujemy nad projektem „Kierunek Śląskie 3.0”. Dlatego w przypadku tego rządowego Programu podstawowym pytaniem pozostaje to o środki finansowe na realizację poszczególnych zadań. Przypomnę, że taki mechanizm zastosowano z powodzeniem w przypadku programu „Polska Wschodnia”. Wtedy za pomysłami poszły fundusze. Jeżeli teraz nie będzie podobnie nic z tego „Programu dla Śląska” nie wyjdzie, dodał. W.Saługa zwrócił również uwagę na ubytek w rządowym „Programie dla Śląska” 400 mln zł z działań związanych z walką ze smogiem.