WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.05.2017Industriada 2017 - program

Bielsko-Biała 

Bielska Stara Fabryka już od rana otworzy swoje drzwi. Entuzjaści prac ręcznych będą mieli szansę stworzyć własny industrialny zegar czy spróbować sił w malowaniu na szkle. Hitem programu będą warsztaty szycia maskotek w kształcie legendarnej bielskiej maszyny – Fiata 126p. „Tropem ikon dizajnu” podążą uczestnicy specjalnie przygotowanego questu, a śladami zabytków architektury przemysłu ruszą uczestnicy wycieczki „Fabryka maszyn Josephy, Befama”. Odwiedzający Bielsko będą mogli także wziąć udział w warsztatach fotografii industrialnej i wernisażu dwóch wystaw „Redukcja szumu” oraz „Od liczydła do smartfona”.
Chorzów 
W Hucie Królewskiej INDUSTRIADA będzie pełna dźwięków. W południe odbędą się warsztaty muzyczne „Kombinat Dźwięków”, a zaraz potem przestrzeń opanują dźwięki huty w ramach muzycznego performance „Śladami ognia. Fantomy”, w wykonaniu Piotra Ceglarka i Jana Dybały. Poza tym odwiedzające Hutę dzieci będą mogły wraz z rodzicami i dziadkami zbudować Pomnik Maszyny lub wziąć udział w warsztatach sensoplastyki, sitodruku, tańca czy zajęciach fotograficznych. Za sprawą prezentacji „Śladami ognia. Huta mówi” będzie można przenieść się w czasie i wysłuchać opowieści byłych pracowników hut i ich rodzin. Finałem imprezy będzie spektakl taneczny „Jaram się. Pamięć pokoleń” – swoisty reportaż o historii hutnictwa i pamięci o nim autorstwa Rafała Urbackiego.
W okolicy Szybu Prezydent i na terenie Kompleksu Sztygarka na odwiedzających także czeka intensywny dzień. Dzieci będą miały szansę poznać gry i zabawy swoich dziadków, wziąć udział w warsztatach z rytmu, zajęciach plastycznych i grze terenowej, a także w rozgrywce bubble football. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wypróbowania zanurzenia się w „kuli czasu”, czyli zorbingu (dla dorosłych) i waterzorbingu (dla dzieci). Poza tym w przestrzeni kompleksu będzie można zobaczyć wystawę fotografii, wysłuchać opowieści i wykładów, a wieczorem koncertu zespołu Iron Noir. W ciągu dnia koniecznie trzeba skorzystać z możliwości wejścia na wieżę szybową. 
Cieszyn 
W Cieszynie INDUSTRIADĘ świętować będzie Browar Zamkowy oraz Muzeum Drukarstwa. O tym jak przez ostatnie 171 lat warzono piwo w Cieszynie dowiemy się podczas zwiedzania Browaru. Podczas specjalnego pokazu poznamy brzmienie browarnianych maszyn. Poza tym będzie można zobaczyć wystawę fotografii i spektakl „5 x M”. Tajemnice drukarstwa i specyfikę niegdyś stosowanych maszyn będziemy mogli lepiej poznać w Muzeum Drukarstwa. W programie INDUSTRIADY znalazły się m.in. zabawy dla dzieci oraz pokaz multimedialny „Dyrygenci zmian”. Gwoździem programu będzie pokaz składania i pracy maszyny z 1948 roku “Industriada Mercedesa składa”. Nie zabraknie oferty kulturalnej, tym razem w formie spotkania z Jerzym Kronholdem i Karolem Frankiem.

Czeladź 
W Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi dowiemy się, jakie relacje łączą człowieka i maszynę podczas autorskiego oprowadzania po wystawie. Oczywiście nie zabraknie okazji do tego, by poznać historię tamtejszego przemysłu. Od godziny 14.00 do wieczora na najmłodszych czeka prawdziwy MASZYNOLAND – industrialny plac zabaw. Niezaprzeczalnym hitem są warsztaty z Łukaszem Jaworskim i Joanną Pastusińską, podczas których stworzymy własne lampy. 
Częstochowa 

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie zaprasza do zwiedzania z przewodnikiem, który szczegółowo opowie o historii i rozwoju górnictwa rudnego. Pasjonaci będą mogli wysłuchać także wykładu na temat górnictwa rud żelaza w latach 1945–1982. Nie zabraknie rozrywek i zabaw dla dzieci, które będą mogły spróbować swoich sił w smyczeniu kibla oraz dać się ponieść wyobraźni w czasie warsztatów plastycznych pod hasłem „Maszyna-Wynalazek”. Najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli uczestniczyć w pokazie maszyn górniczych „od żelazka po wiertarkę”. Popołudniowy spacer po zabudowaniach Muzeum urozmaici koncert gwiazdy programu Must Be The Music – grupy All Sounds Allowed, która gra na wszystkim: od beczek, rur, złomu, po elektronarzędzia: szlifierki, piły i młot pneumatyczny.
W rytm maszyn wpadnie też Muzeum Historii Kolei. Podczas INDUSTRIADY będzie można zwiedzić Parowóz-Pomnik TKt48151, który zasłużoną emeryturę spędza na stacji Częstochowa Osobowa oraz tereny nastawni Częstochowa Stradom. Odwiedzający Muzeum poznają dźwięki dawnego dworca, zobaczą filmy i zdjęcia historycznych parowozów, posłuchają opowieści przewodników i spróbują swoich sił w przejażdżce drezyną. Dzieci zainteresuje pokaz modeli kolejowych w skali TT, a miłośników kolei prezentacja symulatora lokomotyw EU07.  Ci, którzy kochają rywalizację, będą mogli wziąć udział w rajdzie śladami zabytków techniki INDUSTRALLY.
Do obchodów święta Szlaku Zabytków Techniki jak co roku włączy się także Muzeum Produkcji Zapałek. Co ciekawe, industriadowe zwiedzanie będzie odbywać się w 90. rocznicę I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, sfinansowanego z prywatnych pieniędzy – Dyrektora Polskiego Monopolu Zapałczanego Henryka Rewkiewicza. Odwiedzający będą mogli przyjrzeć się zabytkowej linii technologicznej, poznać polskich odkrywców i wynalazców oraz podziwiać wystawę grafiki i rysunku „Ślady Czarnego Kota dwa”.
Dąbrowa Górnicza 
Debiutująca w tym roku na INDUSTRIADZIE Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej dobitnie pokazuje, że pierwszy krok może być bardzo udany; świadczą o tym niecodzienne atrakcje przygotowane dla gości. Gdy w południe dotrzemy na miejsce, czekać na nas będzie wystawa fotografii postaci związanych z rozwojem przemysłu w mieście, a także warsztaty rodzinne, pokazujące jak maszyny wpłynęły na bieg historii fabryki Defum. Oprócz tego możemy skorzystać ze spacerów badawczych, mobilnego punkt zbierania pomysłów i kawiarenki obywatelskiej. Całość zwieńczy prawdziwy hit – performancew wykonaniu Mono Terror, spektakl dźwięków industrialnych Człowiek vs. Maszyna oraz pokaz filmu Fritza Langa „Metropolis” z akompaniamentem na żywo. 
Dźwięk syreny alarmowej rozpocznie działania w  Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Poruszać się tam będziemy w rytmie pradawnej kopalni, zwiedzając jej wyrobiska lub w industrialnym rytmie silników podczas pokazów. W Muzeum spotkamy się także z techniką wojskową i grami historycznymi. 
Gliwice
ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO I TEREN NOWYCH GLIWIC W Muzeum w Gliwicach, w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, dźwięk maszyn zabrzmi chyba najgłośniej. To właśnie na terenie Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” nastąpi finał INDUSTRIADY. Zanim jednak do tego dojdzie, warto skorzystać z pozostałych atrakcji. Seria warsztatów pozwoli odkryć tajniki odlewnictwa i zapoznać się z postaciami, które przyczyniły się do górnośląskiej rewolucji przemysłowej. Dla całej rodziny przygotowany został piknik. W rytm muzyki Velveteve, Yoachima i Max Bravury publiczność będzie bawić się od godziny 19.00, by na zakończenie wyruszyć w „Podniebną podróż” (g. 22.15) – widowisko plenerowe w wykonaniu belgijskiego Teatru Tol. Industrialna historia przedstawiona zostanie w niezwykłej oprawie wizualnej, z szalejącymi konstrukcjami, latającymi maszyneriami z dźwiękiem skrzypiec w tle. 
MUZEUM TECHNIKI SANITARNEJ mieści się w stuletnim budynku starej przepompowni ścieków, który został gruntownie odrestaurowany i który będzie można zwiedzić wraz z przewodnikiem podczas INDUSTRIADY. Ciekawą propozycją są warsztaty wytwarzania mydła z Agnieszką Krok, warsztaty muzyczne lub pokazy techniczne „Tajemniczy Labirynt”. „Bije, tętni, płynie w nas – serce… praca… i czas…” to W.ehikuł A.rtystyczny H.ybrydowy w formie spektaklu teatralnego, który będzie można obejrzeć o godzinie 12.30, 14.30, 16.30.
RADIOSTACJA GLIWICE  posiada prawdziwy skarb – wieżę nadawczą, jedną z najwyższych drewnianych budowli na świecie (111 m.). Natomiast swoją własną wieżę dzieci zbudują podczas warsztatów. Dla nich odbędzie się także pokaz „Robotyka wokół nas”. Oprócz zwiedzania obiektów kompleksu (w tym roku wpisanego na prestiżową Listę Pomników Historii przez Prezydenta RP) i emisji filmowych, odbędą się pokazy P9PDF Akademickiego Klubu Krótkofalowców.
Łaziska Górne 
Kto lubi rytm maszyn i instrumentów dętych, niech niezapomina o Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. INDUSTRIADĘ rozpocznie tamkoncert orkiestry górniczej, po którym otwarta zostanie wystawa prezentująca zabytkowe motocykle. Zobaczymy także samochody elektryczne, pokaz prezentujący rytm pracy lokomotywy, eksperymenty fizyczne, chemiczne i elektryczne. A o godzinie 13.00 parada 100 motocykli na 100-lecie Elektrowni Łaziska.
Katowice
FABRYKA PORCELANY Bogucicką porcelanę zna chyba większość mieszkańców województwa śląskiego, ale nie tylko. Budynki fabryki obecnie znajdują się w fazie renowacji, a za niedługi czas staną się częścią parku technologiczno-przemysłowego. Już teraz jednak w Fabryce Porcelany dzieją się wydarzenia, w których warto wziąć udział, szczególnie podczas święta Szlaku Zabytków Techniki. W sobotę 10 czerwca wybierać możemy z całej serii warsztatów: projektowania wzoru – formy matki, modelowania produktów czy zdobienia porcelany. Zaplanowane są także pokazy wypału porcelany czy gotowych wyrobów. „Rytm maszyny” poczujemy w trakcie projekcji 3D, wejdziemy wtedy do wnętrza tętniących dźwiękiem maszyn i urządzeń związanych z produkcją porcelany. Wytchnienie odnaleźć będzie można w strefie wypoczynku – na Rynek Fabryki Porcelany przyjadą food trucki, dzieci natomiast znajdą zajęcie podczas animacji.   
GALERIA SZYB WILSON W Galerii Szyb Wilson rozruch nastąpi już 9 czerwca, podczas wernisażu i koncertu francuskiego zespołu Barrio Populo, które odbędą się w ramach X Art Naif Festiwal. Pracę naiwnych artystów będzie można oglądać także 10 czerwca, a oprócz tego: wystawę historyczną dotyczącą kultury przemysłowej Katowic i KWK Wieczorek, wystawę fotografii grupy „Szarańcza wędrowna”.  Wodzirej na pewno zachęci dzieci do gier i zabaw, jak również do udziału w warsztatach plastycznych i graffiti. Warsztaty zostały także przygotowane dla seniorów. Nie można ominąć okazji do spotkania z Markiem Stańczykiem i obejrzenia jego filmów, dokumentujących architekturę przemysłową Górnego Śląska. 
MUZEUM ŚLĄSKIE Na terenach dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice”, gdzie teraz mieści się Muzeum Śląskie wpadniemy w prawdziwy rytm industrialnych wydarzeń. Od rana (10.00) udostępniona będzie nowa wystawa interaktywna dla całej rodziny „Na tropie Tomka”. Od 14.00 do 20.00, co dwie godziny przewodnik będzie oprowadzał po zabudowaniach dawnej kopalni. Warto również skorzystać z okazji, by obejrzeć panoramę Katowic z wieży wyciągowej Szybu Warszawa. „Parada Machina” to spektakl plenerowy, który rozbudzi apetyty na wieczorny koncert inspirowany dźwiękami Śląska – „Music4Buildings. Vol. 11. Muzeum Śląskie” – w wykonaniu zespołu Karbido. 
GISZOWIEC Odgłosy maszyn usłyszymy na pewno w unikatowej przestrzeni katowickiego osiedla robotniczego. W „Sentymentalno rajza na gruba” udamy się kolejką turystyczną Balkan. W Giszowcu znajdzie się także miejsce na jarmark, gdzie królować będą „INDUSTRIADOWE szwarc, mydło i powidło”. Najmłodsi pasjonaci przemysłu będą mogli wziąć udział w warsztatach oraz projekcji filmowej „Mechaniczne opowiastki”. Największe hity zaplanowane są na wieczór: najpierw spektakl Teatru Korez „Mianujom mie Hanka” z tekstem Alojzego Lysko, a później koncert Zamilskiej, w którego dźwiękach będzie można usłyszeć „Zbuntowane maszyny”. 
NIKISZOWIEC Kultowy już Nikiszowiec zawsze przyciąga zwiedzających. Żeby lepiej poznać to niezwykłe osiedle warto wybrać się na spacery, które zaplanowane są na 9 i 10 czerwca. Podczas rozruchu od 19.00 do 20.30 panoramę z familokami w tle obejrzymy z wieży kościoła św. Anny. Tego samego dnia dla zgromadzonych zagra Maciej Mutwil i Synapsis. W dniu INDUSTRIADY na Placu Wyzwolenia czekać będzie strefa doświadczeń, plener malarski, a także występy przedszkolaków. To właśnie dla dzieci przygotowany został spektakl „Teo, śląski dinozaur” grupy Lufcik na Korbkę” oraz przedstawienie „O Skarbniku z głębokiej kopalni”. Na tych starszych czekają: zabawa taneczna, występ kabaretowy i koncert zespołu Fifidroki. W Nikiszowcu mieści się Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta, gdzie zwiedzić będzie można wszystkie wystawy stałe 
i czasowe. Warsztaty i zajęcia z ekologii to propozycja dla bajtli. O godzinie 15.00 i 17.00 obudzi się „Apetyt na szolkę”, czyli warsztaty ceramiczne dla dorosłych z Bogdanem Kosakiem. 
WALCOWNIA – MUZEUM HUTNICTWA CYNKU W  szopienickiej Walcowni uruchomienie zabytkowych maszyn przy dźwiękach muzyki „Sorry, I’m Out of Space” i zespołu SIOOS nastąpi podczas rozruchu. Tego samego dnia od rana uczestnicy konferencji będą zastanawiać się nad projektami i realizacjami związanymi z zachowaniem dziedzictwa przemysłowego. Pełna moc w Muzeum Hutnictwa Cynku to wydarzenia zaplanowane na 10 czerwca. Warto zwrócić swoje oczy ku przeglądowi filmów „Z fabryk, hal, kopalń i osiedli robotniczych na kinowy ekran”. Projekt, który współorganizowała Filmoteka Śląska (IF „Silesia Film”) to jedyna taka okazja, by zobaczyć region oczami mieszkańców na dużym ekranie. Jak traktują Walcownię byli pracownicy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy podczas zwiedzania, w którym będą uczestniczyli seniorzy. Wieczorem natomiast, w tempo pracy maszyn, wprowadzą mas koncerty z wizualizacjami zespołów Dead Factory i MOAN. 
Pszczyna 
Atrakcji nie zabraknie też w pszczyńskim Muzeum Prasy Śląskiej. Rytm wybijać tu będzie maszyna drukarska, a odwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach druku, warsztatach muzycznych i introligatorskich. Kto jeszcze nie wie co znaczy falcowanie i bigowanie – będzie mógł poznać te procesy od podszewki. Dla uczestników INDUSTRIADY przygotowano też quest tropem ikon dizajnu i escaperoom o tajemniczej nazwie „Zagubiona czcionka”. Drukarskim tropem będzie można podążyć za sprawą gry miejskiej. Część z atrakcji wymaga zapisów, dlatego warto sprawdzić program wydarzeń z wyprzedzeniem. 
Ruda Śląska 
RUDA ŚLĄSKA W Rudzie Śląskiej, jak co roku, INDUSTRIADĘ będzie można świętować w na terenie kolonii robotniczej Ficinus. Na początek dla gości zagra orkiestra dęta KWK Pokój. Później przedszkolaki z  dzielnicy zaprezentują przedstawienie „Chrzciny u hajera”. Znane śląskie utwory będzie można usłyszeć w wykonaniu akordeonistów im. Edwarda Huloka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie“. „Śląską kobietę doskonałą” poznamy dzięki spektaklowi o takim tytule, a o tym jak to było „Downij na Ficinusie” dowiemy się ze wspominek Bernarda Śmigały. W pobliskim kościele ewangelickim wysłuchamy występu chóru „Słowiczek”, a na finał koncertu muzyki żydowskiej.
Rudy Raciborskie 
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach, jak co roku, zaprosi odwiedzających na przejazdy wąskotorówką na trasach Rudy–Paproć oraz Rudy–Stanica. Po stacji oprowadzi przewodnik, a o specyfice pracy opowie dawny kolejarz. Nie zabraknie także parady taboru, w czasie której odwiedzający zobaczą na torach najciekawsze i unikatowe eksponaty. Zwiedzający będą mieli szansę wysłuchać wykładu „Od pary do elektryczności” i spróbować sił w konkursie drużynowym „Zbuduj swój parowóz”. W zawodach sprawnościowych wyłoniona zostanie natomiast najlepsza drużyna parowozowa. 
Rybnik 
W Rybniku w rytm maszyny wprawią mieszkańców Zabytkowa Kopalnia Ignacy i Osiedle Patronackie Huty Silesia, które po raz pierwszy włączyło się w INDUSTRIADĘ. Na terenie osiedla będzie można spotkać się z pracownikami Huty Silesia, poznać ciąg technologiczny dawnego zakładu pracy w czasie warsztatów, a także podziwiać plenerową wystawę fotograficzną „Magiczna Silesia”. Dzieci z pewnością przyciągnie gra terenowa „Słodki Paruszowiec”, a także warsztaty animacyjno-artystyczne. Po południu będzie można podziwiać widowisko artystyczne pod nazwą „Muzyczna Machina”.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy zaprosi najmłodszych zwiedzających do escape roomu, by odkryli „Zaginiony projekt Jamesa Watta”. Będzie można przyłączyć się do pomarańczowego korowodu, wysłuchać hejnału z wieży czy podziwiać instalację artystyczną „Mechaniczna Wieża”. Hitem tegorocznej INDUSTRIADY w Rybniku będzie pokaz lokomobili samobieżnej, który z pewnością przyciągnie pasjonatów techniki. Poza tym Zabytkowa Kopalnia Ignacy zaprosi także do zwiedzania wystawy fotografii Marka Stańczyka i ekspozycji „Wiek pary. Maszyny, które zmieniły świat”. Zainteresowani współczesnymi losami przemysłowych zabytków powinni wysłuchać wykładu „Rewitalizacja obiektów – zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne regionu Północnej Nadrenii i Westfalii oraz Śląska”. Wieczór na terenie Kopalni będzie należał do tańca i muzyki – na odwiedzających czeka bowiem etiuda taneczno-ruchowa, zabawa muzyczna i spektakl laserowo-multimedialny.
Siemianowice Śląskie 
W Siemianowicach INDUSTRIADĘ świętować będzie można w Parku Tradycji. Obiekt dawnej maszynowni kopalni Michał można zwiedzać w ramach tematycznego oprowadzania przygotowanego specjalnie z okazji święta – „W rytmie maszyn pana Fitznera”. Dla pasjonatów dizajnu i industrialu przygotowano questy „Tropem ikon dizajnu” i „Tajemnice Parku Tradycji”. Koniecznie trzeba zobaczyć przemarsz „Świt robotników” i specjalnie przygotowany happening „Przegląd kotłów w fabryce Fitznera”. 
Park Tradycji przygotował też ofertę koncertową – na scenie pojawi się Long&Junior, a później GrubSon. Na zakończenie poznamy „Puls wieży wyciągowej”, w czasie wyjątkowego pokazu efektów specjalnych. 
Sosnowiec 
W pięknej rezydencji rodziny Schoenów w Sosnowcu, gdzie obecnie swoją siedzibę ma muzeum miejskie, atrakcje znajdą na pewno pasjonaci techniki. Podczas prezentacji multimedialnej i wykładu „Pionierstwo. Pomysłowość. Mechanizacja” będzie można poznać tajniki przemysłu włókienniczego w Sosnowcu. Po krótkim wprowadzeniu, swoich sił koniecznie trzeba spróbować w warsztatach tkackich. O 18.00 natomiast na zwiedzających czeka kino, a następnie spektakl malowany piaskiem „Dialog maszyn”. Osiedle pracownicze Schoenów ze swoją propozycją bloku warsztatów „INDU-hop zabawa” powinno przyciągnąć najmłodszych. Nie tylko pasjonatom, ale i całej rodzinie z pewnością spodoba się zwiedzanie osiedla, terenu byłej fabryki i pałacu z przewodnikiem. 
Świętochłowice 
Wieże KWK Polska na INDUSTRIADĘ przygotowały moc atrakcji. Przez większość dnia trwać będzie plener malarski, podczas którego chętni będą mogli na płótnie oddać atmosferę industrialu. Odwiedzający zobaczą wystawę poświęconą kościołowi pw. św. Piotra i Pawła, wystawę maszyn przemysłowych oraz pokaz spektaklu teatru tańca. Nie zabraknie też elementów muzycznych. Koncertować będą m.in. Big Silesian Band, seniorzy KWK Polska z zespołem De Silvers oraz Maciej Maleńczuk. Całość imprezy w Świętochłowicach zakończy prawdziwy hit – pokaz pirotechniczno-maszynowy z udziałem dwóch kopalnianych wież
Tychy 
Na Szlaku Zabytków Techniki znajdziemy tu dwa browary. Browar Obywatelski zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem, który szczegółowo i barwnie opowie o historii tego obiektu. Na najmłodszych czeka nie lada gratka – warsztaty z robotyki oraz happening „Nakręć to w rytmie maszyny”, realizowany przy współpracy z Wydziałem Radia i Telewizji UŚ. Na terenie Browaru będzie można także spróbować sportów ekstremalnych – zjazdów tyrolką i skoków na linie. Odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć wystawę zbiorów  Stanisława Trefonia „Maszyny i ludzie”, a także pokaz zabytkowych pojazdów. 

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych odkryje przed zwiedzającymi tajniki browarnianych urządzeń. Zaprosi też do degustacji wraz z cervesario, czyli piwnym ekspertem. Goście Muzeum będą mieli okazję skomponować własny utwór muzyczny i uczestniczyć w Laboratorium Paarmaszyny, czyli kontroli piwa. Bramy Browaru pozostaną otwarte do późnych godzin wieczornych, więc możliwe będzie też nocne zwiedzanie. INDUSTRIADĘ zakończy koncert grupy Cała Góra Barwinków i nocny pokaz świetlny. 
USTROŃ 

Muzeum Ustrońskie wszystkim zwiedzającym pokaże jak wyglądało życie i praca ustrońskiego robotnika. Dzięki interaktywnemu pokazowi multimedialnemu możliwe będzie wirtualne zwiedzanie nieistniejącej już Kuźni Ustroń. W Muzeum będzie można usłyszeć  rytmy i dźwięki dawnych hal kuźniczych, zobaczyć animowaną opowieść o historii ustrońskiego przemysłu czy wcielić się w rolę ustrońskiego robotnika w czasie gry planszowej. Pokaz kucia na zabytkowych młotach wybije rytm maszyny, a metody pracy pionierów kuźnictwa będzie można poznać w czasie pokazów kucia wolnoręcznego. W ciągu całego dnia trwać będą wycieczki „Szlakiem ustrońskiego przemysłu” oraz tematyczna gra miejska. Opowieści o przemysłowej przeszłości miasta będzie można poznać dzięki obecności byłych pracowników Zakładów Kuźniczych, a całodzienną imprezę zakończy w Ustroniu zakończy radosny happening „Muzyka starego silnika”.
Zabrze 
SZYB MACIEJ  Przed emocjami, które czekają 10 czerwca do Szybu Maciej warto wybrać się już dzień wcześniej. Podczas koncertu „Industrial Chillout” usłyszymy m.in. jazz w wykonaniu zespołu „Gigi And Her Boysband”. A co czeka nas na INDUSTRIADZIE? Na pewno zwiedzanie obiektu, z prezentacją pracy maszyny wyciągowej, a także pokaz kulinarny połączony z warsztatami. Dzieciaki będą miały swoją „Bajtelindustriadę” ze specjalnie przygotowanymi zabawami. „Aquapolis” natomiast to niezwykła gra, która połączy Szyb Maciej z Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach – dzięki niej poznacie ich wspólną historię. 
KOPALNIA GUIDO  Specjalnie z okazji INDUSTRIADY w Kopalni Guido została przygotowana wyjątkowa trasa zwiedzania: z mapą, oprawą audiowizualną maszyn, jak i działaniami teatralnymi na Szlaku Maszyn „Machinaland”. Jakby atrakcji było mało, zwiedzający zobaczą także projekt audiowizualny o przemysłowej historii Górnego Śląska, zrealizowany we współpracy z Kompleksem Sztygarka w Chorzowie. Wszystkie działania organizowane są w godzinach od 9.00 do 22.00 (ostatni zjazd).
SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA, SZYB CARNALL   Do tej pory w Sztolni Królowa Luiza zwiedzać można było strefę naziemną. Podczas INDUSTRIADY, pierwszy raz od 200 lat, udostępniona dla turystów zostanie podziemna część z 6-cio metrowym pokładem węgla. To prawdziwe przedpremierowe wydarzenie. Z kolei „Industrialne szybowanie” umożliwi wejście na wieżę szybową, skąd rozpościerać się będą industrialne widoki. Od rana do wieczora działać będzie największy Park Maszyn „Machinaland”, gdzie zobaczymy pracę maszyny parowej w specjalnej aranżacji audiowizualnej, a także działania teatralne. 
SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA PARK 12C  Otwarty niedawno Park 12C, przy Sztolni Królowa Luiza, umożliwia zwiedzanie dawnych wyrobisk kopalni. Na miejscu zobaczymy, jak pracowały maszyny albo przejedziemy się górniczą kolejką szynową typu Karlik. Prawdziwe atrakcje czekają na zwiedzających podczas INDUSTRIADY. Dzieci wytwarzać będą „Machinoboty” i szukać będą rytmu maszyn podczas warsztatów i gry terenowej. Na Cyber Plaży swoich sił spróbujemy na torze skimboardowym albo w meczu piłki nożnej w dmuchanych kulach. Tutaj także otworzy się Największy Park Maszyn „Machinaland” ze strefą nauki i rozrywki, z symulatorami, dronami czy segwayami. Podziemne zwiedzanie urozmaici oprawa audiowizualna maszyn
Zawiercie 
W zawierciańskiej Hucie Szkła przewodnik odkryje przed zwiedzającymi tajniki topienia i formowania szkła oraz sposoby jego zdobienia i polerowania. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach malowania na szkle, a dla wszystkich przygotowano także szczęśliwą loterię, w której każdy los jest wygrany.
Żarki
W Żarkach INDUSTRIADĘ będzie można świętować w Starym Młynie – Muzeum Dawnych Rzemiosł. Na zwiedzających czekają opowieści o maszynach i zwiedzanie z przewodnikiem. Najmłodsi będą mogli podszkolić się w szewskim fachu w czasie warsztatów, a nieco starsi spróbować sił w queście „Tropem ikon dizajnu”. Poza tym poznamy także historię wynalazków, zobaczymy prezentację historycznych rowerów i filmowe opowieści mieszkańców gminy, a także spektakl Teatru Odjazd.  
Żywiec
Obowiązkowym punktem programu INDUSTRIADY dla każdego miłośnika piwa i piwowarstwa jest Muzeum Browaru Żywiec. O procesie produkcji w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu w XIX, XX i XXI w. szczegółowo opowiedzą przewodnicy podczas zwiedzania muzeum i browaru
 
Źródło: Materiały Prasowe