WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.06.2017Ewangelicy zapraszają do swoich świątyń

W sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca) zaplanowano kolejne wydarzenia związane z obchodami 500.lecia Reformacji. Odbędą się Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej.

Można będzie odwiedzić m,in. świątynie w: Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach i Łabędach, Golasowicach,  Jastrzębiu, Katowicach, Mikołowie, Orzeszu,  Rybniku, Siemianowicach, Sosnowcu, Świętochłowicach i Rudzie - Wirku, Katowicach - Szopienicach,  Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu i Zabrzu. Świątynie w tych miastach należą do diecezji katowickiej.
Wszystkie kościoły będą otwarte w godzinach popołudniowych (zwykle od 15.00 do 19.00). Warto jednak sprawdzić godziny otwarcia i wydarzeń na stronach poszczególnych parafii. Na gości będą czekać osoby oprowadzające po obiektach, dedykowana mapa kościołów ewangelickich oraz foldery dotyczące wybranych obiektów.


Podczas Dni Otwartych zaplanowano szereg wydarzeń artystycznych. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach (ul. Warszawska 18) w sobotę popołudniu wystawiona będzie Biblia Radziwiłłowska ("Brzeska"), która jest najcenniejszym zabytkiem katowickiej parafii. Odnaleziona została w 1993 r. i jest pierwszym przekładem całego Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski, dokonany przez zbory kalwińskie z Pińczowa. Biblia, wydana przez Bernarda Wojewódkę w 1563 r., wydrukowana jest pismem gotyckim i ozdobiona drzeworytami.  Irena Kontny z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Plik dźwiękowy: A_S_ewan.mp3

W katowickiej świątyni także w sobotę wieczorem przygotowano pokaz laserowy (21.00 i 23.00), a wcześniej - w godzinach południowych parafia wraz z Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna kraina” zapraszają na grę miejską „Ewangelickie ślady w Katowicach”. (zapisy: www.katowice.luteranie.pl). W niedzielę o 16.00 zaplanowano koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Cithara Sanctorum. W innych parafiach przygotowano także koncerty, prezentacje multimedialne i wystawy. Szczegóły na stronie: http://diec.katowicka.luteranie.pl/?p=929. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.


Uroczystości centralne w diecezji katowickiej związane z rokiem jubileuszowym Reformacji rozpoczną się w piątek 23 czerwca obchodami 275-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Tarnowskich Górach.