WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.10.2017„Dziewiątka” wraca do Nowego Bytomia

Od poniedziałku tramwaj linii nr 9 znowu kursuje ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej. Kończy się modernizacja torowiska w tym rejonie. Tym samym „dziewiątka” znów będzie obsługiwać pełną relację „Bytom pl. Sikorskiego” – „Chorzów Rynek”. Oznacza to również koniec utrudnień w rejonie skrzyżowania ulic Niedurnego i Hallera.


Prace na ul. Niedurnego rozpoczęły się 20 marca br. i obejmowały odcinek torowiska od skrzyżowania z ul. Hutniczą do ul. Grochowskiej. To 900 m jednotorowej linii wbudowanej w jezdnię. W czasie remontu torowiska funkcjonowała zastępcza komunikacja autobusowa o numerze T-9 na odcinku pomiędzy Chebziem Pętlą a przystankiem przy kopalni Pokój. Z kolei od Chorzowa do tymczasowego przystanku utworzonego przy ul. Niedurnego, zlokalizowanego na wysokości ul. Grochowskiej, kursował tramwaj linii nr 10.
Od poniedziałku, 16 października, tramwaje linii nr 9 kursować będą w swojej pełnej relacji „Bytom pl. Sikorskiego” – „Chorzów Rynek”. Co istotne, nadal będzie obsługiwany funkcjonujący podczas remontu przystanek „Nowy Bytom Grochowska”. Zawieszone zostaną tymczasowa linia nr 10 oraz autobusowa komunikacja zastępcza T-9. Zmianie ulegną rozkłady jazdy linii tramwajowych nr 5, 11, 17, 19, 20.


Od 3 października br. w ramach inwestycji Tramwajów Śląskich wymieniana była nawierzchnia ul. Niedurnego od przejazdu kolejowego przy Hucie Pokój do skrzyżowania z ul. Hallera. W związku z pracami w tym miejscu obowiązywał ruch wahadłowy, regulowany sygnalizacją świetlną.
Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej to pierwsze zadanie „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”, przewidzianego do współfinansowania przez Unię Europejską. Wartość tego zadania to niespełna 3,9 mln zł netto. W I etapie tego projektu poza odcinkiem wzdłuż ul. Niedurnego, w Rudzie Śląskiej planowana jest też modernizacja torowiska linii nr 9 wzdłuż ul. Goduli oraz wymiana 4 rozjazdów na pętli Chebzie. Wszystkie prace z zakresu etapu I mają się zakończyć do końca 2019 r.