WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.01.2017Co dalej z tym smogiem?!

W wtorek polski rząd ma zająć się problemem smogu. Nad rozwiązaniem pracują: Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i resort środowiska. Wśród pomysłów pojawiają się dopłaty do nowych pieców, które emitują mniej spalin i dobrej jakości węgiel. Minister Jan Szyszko nie zdradza na razie ile miałoby wynieść wsparcie, stawia za to warunek, że piece muszą być polskiej produkcji a węgiel z naszych kopalń. Pojawia się także pomysł, żeby do miast powyżej 200tu tysięcy mieszkańców nie wpuszczać starych samochodów, które zatruwają powietrze. Wg ministra Szyszki - ta propozycja jest do rozważenia. Kontrolą tego, czym oddychamy i czym pali się w piecach, nadal miałyby zajmować się samorządy.

Na Śląsku, Zarząd Wjewództwa skierował do konsultacji społecznych projekt uchwały antysmogowej w którym znalkazły się takie propozycje jak absolutne wykluczenie z użytku węgla brunatnego, mułów węglowych i paliwa na bazie mokrego drewna oraz stopniowe zastępowanie starych kotłów grzewczych urządzeniami wyższej klasy.

Marszałek Śląski chce również aby Koleje Śląskie w dni, gdy zanieczyszczenei powietrza będzie szczególnie duże, woziły pasażerów za darmo.