WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.08.2017Cięcie ultradźwiękami

Najbardziej skomplikowane operacje w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej mogą być teraz prostsze, szybsze i efektywniejsze, a do tego praktycznie bezkrwawe. To dzięki pozyskanemu przez rudzką placówkę nożowi harmonicznemu. Lotus Ultrasonic Scalpel to nowoczesne urządzenie służące do chirurgii wewnątrzbrzusznej, zarówno laparoskopowej jak i otwartej.


- Technologicznie nóż harmoniczny wykorzystuje zjawisko ultradźwięków. Pozwala na bardzo precyzyjne cięcia (...). Naczynia są zamykane szybko i bezpiecznie, krwawienie przy tym cięciu praktycznie nie występuje. Wykonuje się nim wszelkie precyzyjne operacje, takie jak usuwanie węzłów chłonnych, usuwanie drobnych narządów, tam gdzie ta precyzja i prawidłowa homeostaza są najbardziej potrzebne, tłumaczy dr n. med. Wojciech Cnota.
- Technologia ultradźwiękowa ma tę przewagę nad do tej pory stosowanymi, że nie dochodzi do zwęglenia okolicznych tkanek, tak jak przy użyciu tradycyjnej elektrokoagulacji. Metoda ta zapewnia nie tylko mniejszą traumatyzację tkanek ale i większą elegancję operacji. Zabiegi są krótsze, mniej inwazyjne. Przy użyciu noża harmonicznego ta „chirurgiczna precyzja” jest jeszcze bardziej widoczna, dodaje ordynator Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śl.


Krótszy czas operacji oznacza mniejsze obciążenie organizmu pacjentów, do tego dochodzi krótszy czas gojenia ran. Operowanie nożem harmonicznym jest prostsze, szybsze i efektywniejsze - podkreślają specjaliści. - Po tych zabiegach nie występuje martwica w tkankach, tym samym pacjentki szybciej wracają do formy, szybciej się regenerują i nie powstają blizny w takim zakresie jak przy użyciu innych technik operacyjnych. Nie stosujemy też materiałów szewnych, nie zostawiamy przez to żadnych ciał obcych w organizmie pacjentek. Na początku nóż harmoniczny będzie wykorzystywany do tych największych, najtrudniejszych operacji, po to by skrócić ich czas i poprawić efektywność, podkreśla dr Cnota.
- Technologia ultradźwięków pozwoli nam na dalszy rozwój i wprowadzanie nowych zakresów zabiegów oraz zwiększenie ich jakości dla pacjenta, a to przecież najważniejsze. Na Śląsku tylko kilka ośrodków posiada taki sprzęt na stałe, a my zawsze „jesteśmy w szpicy””,  mówi ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego rudzkiej placówki.
W październiku do Rudy Śląskiej na tydzień przyjedzie dr Ben Peyton-Jones z Exeter w Wlk. Brytanii. To światowej sławy autorytet w wykorzystaniu techniki noża harmonicznego w ginekologii operacyjnej i chirurgii. Wspólnie z rudzkimi lekarzami wykona kilka pokazowych zabiegów, będzie to też okazja do szkoleń dla części personelu medycznego z Goduli.