WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN SKALSKI-Wszystkich Świętych z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.07.2017Bliżej do S-jedynki

Wyłoniono firmę, która opracuje dokumentację dotyczącą połączenia sosnowieckiego odcinka trasy S1 (tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP) z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór oraz z obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka. Katowicka firma Complex Projekt na wykonanie dokumentacji będzie miała 15 miesięcy.
Wartość zamówienia to ok 1,3 mln zł. - W tej chwili podaliśmy informację o wyborze najkorzystniejszej oferty, co nie jest jednoznaczne z podpisaniem umowy. Pozostali oferenci mają teraz 10 dni na ewentualne odwołania. Po tym czasie będziemy mogli podpisać umowę, wyjaśnia Michał Zastrzeżyński, naczelnik sosnowieckiego Wydziału Zamówień Publicznych.

Projekt obejmuje budowę częściowo bezkolizyjnego węzła na drodze S1, wraz z jej przebudową, i poszerzeniem na długości ok. 1,1 km, a także budowę drogi o długości ok. 1,7 km (w tym skrzyżowania z łącznikiem do istniejącej drogi na terenach inwestycyjnych). - To efekt porozumienia jakie zawarliśmy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Po wykonaniu dokumentacji jej część przekażemy GDDKiA, tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.


Na etapie budowy sosnowiecki samorząd będzie odpowiedzialny za realizacje węzła, wiaduktu i połączeń z drogami lokalnymi. Z kolei GDDKiA wykona przebudowę S1 wraz z poszerzeniem o pasy wjazdu i zjazdu do węzła. Budowa połączenia pozwoli na wyprowadzenie ruchu ciężkich pojazdów z Sosnowca, które w tej chwili by dojechać do dużych zakładów muszą przejechać przez pół miasta. Z kolei mieszkańcy zyskają połączenie z trasą S1 .
Budowa węzła miałaby być skoordynowana z inną inwestycją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli remontem ok. 5 km trasy S1. W ramach tego zadania zostanie zmodernizowana trasa na odcinku od ul. Lenartowicza do wysokości remontowanej obecnie estakady nad rzeką Bobrek. Projekt zakłada również budowę dwóch rond w ciągu ul. Lenartowicza, co pozwoli na zlikwidowanie niebezpiecznych skrzyżowań.