WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.06.2017Będzie CUD w Ligocie

To będzie jeden z siedmiu w Polsce - nowoczesnych, Centrów Urazowych. dla Dzieci (w skr. CUD). Powstaje w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie i poprawi warunki udzialania pomocy małym pacjetom przywożonym  na przykład z wypadków. Budowa potrwa około siedmiu miesięcy i na ten czas zmienia się nieco sposób dojścia  do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - tzw. SOR'u. Dotąd funkcjonowały w Ligocie dwa - chirurgiczny i ogólny - i funkcjonują dale,j ale dotrzeć do nich będzie trochę trudniej, mówi Wojciech Gumułka z katowickiego Centrum.

Plik dźwiękowy: A_S_sor.mp3


Jak zwykle przy budowie nie do uniknięcia są pewne niedogodności, dlatego lekzrze z katowkiego Centrum Zdorwia Dziecka prosżą aby rozsądnie korzystać ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i przywozić tam dzieci w przypadku autentycznego zagrożenia zdrowia lub zycia. Lżejsze przypadki? Do lekarza rodzinnego lub opieki nocnej i weekendowej.  Kto, mimo wszystko przyjedzie na SOR do Ligoty, otrzyma pomoc, ale musi liczyć się z koniecznością przepuszczania ciężej chorych i poszkodowanych.


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zadaniem Centrum Urazowych dla Dzieci będzie kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Dzięki nim zmniejszy się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.


Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było naturalnym kandydatem do utworzenia w nim dziecięcego centrum urazowego. - Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co również wymagane jest od centrów urazowych - wyjaśnia Bartosz Grzybowski, zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych.

Centrum Urazowe dla Dzieci w GCZD powstanie w miejscu obecnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zadaszenia dla karetek pogotowia, nie będzie można więc skorzystać z dotychczasowych wejść na SOR. Pacjenci i ich opiekunowie powinni więc korzystać z głównego wejścia do szpitala. Tam personel szpitala pokieruje ich na SOR, w dotarciu na oddział ratunkowy pomoże też specjalnie przygotowane oznakowanie.
Zmieni się również sposób dojazdu karetką i samochodem do SOR-u. Na czas budowy koniecznie będzie okrążenie całego szpitala i skorzystanie z tymczasowego wejścia na oddział od strony lądowiska dla helikopterów. Tymczasowy dojazd do SOR również został oznakowany.
Budowa Centrum Urazowego dla Dzieci przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka potrwa do końca 2017 r. Wartość inwestycji to 9 mln zł. 85% tej kwoty pokryte zostanie ze środków Działania 9.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które jest dedykowane wsparciu infrastruktury ratownictwa medycznego, a 15% zostanie sfinansowanych ze środków budżetowych.