WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.12.20171000 mieszkań wg nowej receptury

Szczegółowe informacje nt. przygotowywanych w Katowicach inwestycji w dostępne cenowo budownictwo mieszkaniowe - w tym wizualizacje osiedli i budynków, a także planowane rozkłady mieszkań - można obejrzeć podczas wystawy na Nikiszowcu. To okazja nie tylko do promocji projektu wśród tysięcy osób, które odwiedzą Jarmark na Nikiszu, ale też sposobność do podsumowania przedsięwzięcia.


Trwają prace przygotowawcze mające na celu budowę ponad 1000 mieszkań na wynajem w Katowicach. Inwestycje powstaną w dwóch lokalizacjach: przy ul. Górniczego Dorobku i ul. Korczaka. Pierwsza z nich ma szansę rozpocząć się już na przełomie 2017 i 2018 r.
Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki programowi Mieszkania dla Rozwoju, będącego częścią programu Mieszkanie Plus. Program został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2016 r. w Katowicach, z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Katowice są również pierwszym polskim miastem, w którym mają szansę powstać osiedla mieszkaniowe w oparciu o projekty nagrodzone w ogólnopolskim konkursie na dom modelowy.  Budowę mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku i przy ul. Korczaka sfinansuje BGK Nieruchomości (BGKN).

W każdej z tych lokalizacji powstanie ok. 500 lokali o średniej powierzchni ok. 60 m kw. Inwestycje będą realizowane przez spółkę celową, utworzoną przez fundusz, którego aktywami zarządza BGKN, oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). KTBS obejmie udziały spółce w zamian za aport terenu inwestycyjnego, otrzymanego od miasta Katowice.
Janusz Olesiński, prezes KTBS: - Nasza rola polega aktualnie na koordynowaniu i wspomaganiu procesu projektowania i uzyskiwania stosownych pozwoleń i uzgodnień. W trakcie realizacji inwestycji będziemy wspierać proces rekrutacji przyszłych lokatorów, a po jej zakończeniu również proces zasiedlenia mieszkań.
Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor inwestycyjny w BGKN: - Mieszkania, których budowę wkrótce rozpoczniemy w Katowicach, będą spełniały rygorystyczne standardy. Dzięki standaryzacji rozwiązań architektonicznych i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, obniżymy finalny koszt inwestycji i tym samym zaproponujemy stosunkowo niski czynsz, dostępny dla wszystkich mieszkańców.
Projekt przy ul. Górniczego Dorobku ma wpisywać się w śląską architekturę. Zaproponowane rozwiązania nawiązują bezpośrednio do założenia przestrzennego, jakim jest osiedle Nikiszowiec. W ramach inwestycji powstanie zabudowa o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze pomieszczą ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni około 60 m2. Planowany termin rozpoczęcia budowy: przełom 2017 i 2018 r. Planowany termin oddania: III kwartał 2020 r.
Realizacja inwestycji przy ul. Korczaka, to jeden z elementów rewitalizacji dzielnicy Szopienice oraz pobliskiego Burowca. Jednym z podstawowych założeń projektu jest dostosowanie architektury do charakteru miejsca. Ze względu na położenie terenu w pewnym oddaleniu od "substancji" miejskiej, projektanci zwrócili szczególną uwagę na stworzenie czytelnego układu miejskiego, zorganizowanego wzdłuż ulic i placu, uzupełnionego systemem zielonych przestrzeni. Założenie urbanistyczne nawiązuje do tradycyjnego układu miasteczka. Planowany termin rozpoczęcia budowy: II kwartał 2018 r. Planowany termin oddania: drugi kwartał 2021 r. Planowana liczba mieszkań: 500; średni metra: 58,4 m2. Zasady, kryteria przyznawania mieszkań i stawki czynszu znane będą w połowie 2018 roku.