WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.07.2016Tutaj zaczęła się historia Bytomia

Dziewięć tablic poświęconych historii wzgórza i kościoła Świętej Małgorzaty stanie na placu Rocha Szajcy /skwer przy wzgórzu Św. Małgorzatki/. Już rozpoczął się ich montaż. W najbliższą niedzielę, 17 lipca odbędzie się ich uroczyste odsłonięcie o godzinie 12.15.
 
Wzgórze Świętej Małgorzaty zajmuje szczególne miejsce w historii Bytomia. Początki naszego miasta są związane właśnie z tym wzgórzem. Tablice przedstawiające historię wzgórza i kościoła z pewnością będą stanowić cenne źródło informacji dla mieszkańców i turystów - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
 
Na ośmiu tablicach umieszczona będzie nie tylko historia kościoła na wzgórzu Świętej Małgorzaty, ale także opis dziejów samego wzgórza będącego kolebką naszego miasta. Dziewiąta tablica będzie przedstawiała Tympanon Jaksy, upamiętniający ufundowanie przez Bolesława Kędzierzawego kościoła w grodzie Bytomiu około 1163 roku. Tympanom znajdował się pierwotnie nad wejściem do kaplicy świętego Michała w opactwie ołbińskim we Wrocławiu. Po jego zburzeniu w XVI wieku fragmenty zachowanych detali zostały rozproszone po mieście. Podczas rozbiórki w 1962 roku pochodzących z XVIII wieku magazynów udało się odkryć tympanon. Do dziś stanowi on jedyne zachowane przedstawienie pierwszej świątyni, jaka stanęła w bytomskim grodzie na wzgórzu Świętej Małgorzaty. Jest to także bezcenny zabytek architektury, jeden z czterech zachowanych w Polsce romańskich tympanonów fundacyjnych. Obecnie przechowywany jest w zbiorach Muzeum Architektury we Wrocławiu.
 
Zapraszamy mieszkańców Bytomia na uroczyste odsłonięcie tablic, które odbędzie się w niedzielę, 17 lipca /plac Rocha Szajcy przy wzgórzu Św. Małgorzatki/. Uroczystość rozpocznie się o 11.00 mszą świętą, po której o 12.15 nastąpi odsłonięcie tablic przez księdza proboszcza parafii pw. Świętej Małgorzaty Marka Pardona i prezydenta Bytomia Damiana Bartyli.
 
Materiały zebrali i opracowali na tablice dr Joanna Lusek i Maciej Droń, zaś opracowanie graficzne wykonał Waldemar Żyła.