WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.06.2016Silesius - śląskie klimaty w Parlamencie Europejskim!

Śląskie klimaty opanowały Parlament Europejski w Brukseli. Europoseł Marek Plura, organizator wystawy SILESUS zabrał Brukselę w niezapomnianą podróż przez Śląsk.
 
Podczas uroczystej inauguracji wystawy zaproszeni goście dowiedzieli się między innymi, co łączy wynalazcę pasty do zębów oraz kremu Nivea, współtwórcę hymnu Japonii i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Komu zawdzięczamy odkrycie partenogenezy pszczół, czy współczesnego hutnictwa żelaza? Zwiedzający mogli przekonać się także jak smakuje prawdziwa śląska rolada z kluskami!
 
Stragany ze specjalnościami regionalnej kuchni, animatorzy w strojach regionalnych i śląska muzyka pozwoliły poczuć wyjątkową atmosferę tego niezwykłego, wielokulturowego regionu.
 
- To fantastycznie, że wystawa cieszy się tak ogromnym powodzeniem. Chcę, aby Europejczycy mogli lepiej poznać mój rodzinny Śląsk i nas Ślązaków, bo mamy się czym chwalić. Region dynamicznie się rozwijają, a dzięki temu, że znajduje się niemal w samym środku Europy, na skrzyżowaniu kultur, polskiej, niemieckiej, czeskiej, słowackiej, a także żydowskiej, na przełomie dziejów wytworzyliśmy unikalną i niezwykle silną regionalną tożsamość. Nie wspominając o znakomitej kuchni, która prawdziwie przypadła do gustu gościom w Brukseli - mówi organizator wystawy poseł Marek Plura.
 
Wystawa przybliża sylwetki wybitnych Ślązaków - noblistów, myślicieli, sportowców, polityków i artystów, którzy żyli i działali na Śląsku. Przestrzenne plansze 3D, grafiki, obrazy i rzeźby nawiązujące do tradycyjnej śląskiej zabudowy, a także lokalna muzyka pozwala przenieść się zwiedzającym w zakamarki gwarnej śląskiej ulicy - poczuć nieco klimat popularnej na Śląsku postindustrialnej turystyki. Ekspozycja jest dostępna dla odwiedzających Parlament Europejski od 14 do 16 czerwca.

źródło: biuro PE Marka Plury