WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

27.06.2016Ruda Śląska: wolniej na Niedurnego

Wolniej na Niedurnego! Być może nie wszyscy kierowcy zwrócili uwagę, że jesienią ubiegłego roku na odcinku ulicy Niedurnego w centrum Rudy Śląskiej wprowadzone zostało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Do oznakowania pionowego strefy 30 dołączyły właśnie odpowiednie oznaczenia na jezdni, wskazujące, że w tym miejscu należy zwolnić.
 
- Przy objętej strefą części ul. Niedurnego znajduje się wiele instytucji i firm, co powoduje duży ruch pieszych, dodatkowo szerokość jezdni ogranicza torowisko tramwajowe – mówi Zdzisław Długaj z Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta. Mowa o odcinku zaczynającym się przed przejazdem kolejowym przy Hucie „Pokój” i kończącym się na skrzyżowaniu z ul. Czarnoleśną, Chorzowską i Pokoju. Na długości ok. 700 metrów znajdują się: Urząd Miasta, Miejskie Centrum Kultury, Zespół Szkół Muzycznych, Miejskie Przedszkole nr 17, rynek z kościołem pw. św. Pawła, biuro Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, budynki Huty „Pokój”, a także sklepy, banki, punkty gastronomiczne itp.
 
Decyzja o wprowadzeniu w tym miejscu strefy 30, wynikająca z interwencji dotyczących zagrożenia dla przechodzących przez jezdnię osób ze strony szybko jadących pojazdów, została poprzedzona pozytywną opinią Komisji ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 
Trzeba pamiętać, że ograniczenie wprowadzone zostało znakiem strefy ograniczonej prędkości, więc nie odwołują go skrzyżowania, tylko znak końca strefy. Obejmuje ona także przyległe ulice: Damrota, Markowej, Smolenia, Kościuszki, Ofiar Katynia, Wojska Polskiego, Objazdową oraz Hallera od skrzyżowania z ul. Niedurnego do przejazdu kolejowego. – Funkcjonalnie łączy się ona z istniejącą już wcześniej strefą 30, obejmującą ulice Pokoju, Kolistą, Ratowników i Parkową – mówi Zdzisław Długaj.
 
Przypomnijmy, że dla bezpieczeństwa pieszych na ponad 30 przejściach w mieście, m.in. na ul. Niedurnego, zainstalowane zostało jaśniejsze oświetlenie LED, dzięki któremu przechodzący przez jezdnię są lepiej widoczni dla kierowców. Dzięki m.in. tym działaniom w Rudzie Śląskiej udaje się ograniczać liczbę wypadków z udziałem pieszych – w 2015 roku było ich 45, przy 51 w 2014 r. i 61 w 2013 r.