WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.11.2016Nowe centrum Goduli - tak będzie wyglądać

 
 
Pełnego zieleni, bezpiecznego, zadbanego, kameralnego, z ławeczką, na której można byłoby przysiąść obok Karola Goduli – takiego centrum dzielnicy chcieliby w przyszłości mieszkańcy Rudy Śląskiej - Goduli. Odbyły się konsultacje w sprawie rewitalizacji tamtejszego placu Niepodległości. Uwagi mieszkańców zostaną wykorzystane przy opracowaniu koncepcji przebudowy tego miejsca. Projekt budowlany ma powstać w przyszłym roku.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji historycznych zdjęć placu Niepodległości. "Obecnie to miejsce straciło dużo ze swojego uroku" mówił architekt Marek Janik z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej, członek zespołu opracowującego koncepcję rewitalizacji placu. 
Dużo dyskusji wzbudziła kwestia ruchu samochodowego, nie tylko na przylegającej do placu drodze wojewódzkiej nr 925, ale również na otaczających go ulicach. Część osób chciałaby ruch wokół placu maksymalnie ograniczyć, inni wskazywali, że niezbędny jest dojazd do punktów handlowych i usługowych, a ze zlokalizowanego tu przystanku autobusowego korzysta wielu pasażerów. Mieszkańcy oczekują, że plac będzie pełen zieleni, poparcie wszystkich zebranych zdobył też pomysł ustawienia ławeczki Karola Goduli, na której można byłoby usiąść obok tej historycznej postaci. Zwrócono również uwagę, że nowe zagospodarowanie placu musi być rozsądnie zaplanowane. Podczas spotkania podkreślano, że równie ważne jak sama rewitalizacja jest późniejsze dbanie o porządek i bezpieczeństwo na placu. Sposobem na ograniczenie dewastacji i zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym to miejsce osobom ma być monitoring. Aby żaden z pomysłów się nie umknął, uczestnicy konsultacji na kartkach mogli spisać to, co ich zdaniem na placu Niepodległości jest pozytywne i warte zachowania oraz to, co należałoby zmienić.
Źródło: UM w Rudzie Śląskiej