WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.04.2016Negocjacje - komplikacje

Nie będzie zgody na redukcje wynagrodzeń. Górnicze związki działające w Kompanii Węglowej zaproponują własny projekt porozumienia w tej sprawie. Strona społeczna wskaże więc swoje pomysły na ograniczenie kosztów w Polskiej Grupie Górniczej, która ma wystartować w maju na bazie 11 kopalń Kompanii Węglowej.  Dziś kolejna tura negocjacji w spółce.

Plik dźwiękowy: A_S_gor.mp3

 

Oficjalnie na razie nie mówi się o związkowych propozycjach, ale wiadomo, że kompanijne organizacje są w sporze zbiorowym z zarządem, działa komitet protestacyjny, a ludzie nie mają ochoty na cięcia wynagrodzeń. Domagają się ograniczania kosztów nie w kieszeniach górników, a w systemie funkcjonowania spółki i likwidacji nieprawidłowości - choćby tych, na które całkiem niedawno wskazywał przeprowadzony audyt.

Projekt porozumienia, które związki dostały od zarządu Kompanii przewiduje prawdopodobnie - choć również nie mówi się o tym głośno - wstrzymanie niektórych świadczeń, w tym np. "czternastek". Jak to się wszystko skończy? Tego dowiemy się po kolejnych negocjacjach.

Związkowcy chcieliby rozmów o wynagrodzeniach dopiero po powołaniu Polskiej Grupy Górniczej. Biznesplan przewiduje, że nowa spółka miałaby uzyskać rentowność w przyszłym roku. To warunek pozyskania kapitału od inwestorów.