WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Wakacyjne FEST PARTY

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.06.2016Morcinek liderem w edukacji regionalnej

Rudzka klasa licealna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na edukację regionalną. W rywalizacji wzięło udział ponad 100 szkół z województwa śląskiego. 15 z nich wzięło udział w finale, który zorganizowano w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.
 
- Wymagania są wysokie.  Co roku w konkursie startuje około 100 szkół, do finału dopuszczanych jest 15, które spełniają bardzo ostre wymagania – mówi dr Łucja Staniczkowa, wiceprezes zarządu Związku Górnośląskiego, prezes Bractwa Oświatowego ZG. – Konkurs jest wieloetapowy i wymaga naprawdę dużego zaangażowania uczniów i nauczycieli – dodaje.
 
Uczestnicy muszą wykazać się szeroka wiedzą o regionie. Zadania dotyczą historii, geografii, sztuki, literatury, znajomości obrzędów i kuchni regionalnej. - W czasie finału młodzież wykonuje zadania praktyczne na scenie, rozwiązuje też test interdyscyplinarny – wyjaśnia.
 
Klasa regionalna w ZSO 2 pod kierunkiem Anny Morajko działa już 5 rok. Czy edukacja regionalna jest możliwa? Nie dość, że jest możliwa, to jeszcze jest konieczna – przekonuje Anna Morajko, wychowawca pierwszej w regionie klasy regionalnej. - Nauczyciel, dla którego będzie to priorytet, bez względu na program, znajdzie czas i metody aby zaszczepić w młodzieży miłość do swojej „Małej Ojczyzny” – uważa  Anna Morajko.
 
Młodzież z ZSO 2 kontynuuje edukacje regionalną już od gimnazjum. – Planujemy utworzyć kolejną klasę tego typu w przyszłości – zapewnia Aleksander Porębski, dyrektor ZSO 2 w Rudzie Śląskiej. – O ile będą chętni to z pewnością będziemy kontynuować ten projekt – dodaje.
 
Klasa regionalna w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej działa od września 2011 r.  Dla uczniów napisany został program, w ramach którego na lekcjach języka polskiego, historii i zajęć artystycznych poruszane są treści związane z historią i tradycją regionu.
 
Klasa regionalna prowadzi także bardzo zaawansowaną działalność artystyczną. W ich twórczości można znaleźć szereg programów związanych z tematyką kultury regionu, np. spektakl o Ondraszku (na podstawie baśni Gustawa Morcinka), suitę piosenek śląskich, suitę Beskidu Śląskiego oraz jasełka przygotowane po śląsku.