WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.03.2016Europa w strachu, w Polsce bez zagrożenia

Państwo Islamskie przyznało się do zamachów w Brukseli. W dwóch atakach na lotnisku Zaventem i w metrze zginęły 34 osoby a około 200 zostało rannych. Wśród rannych jest troje obywateli Polski.

Belgijskie media publikują zdjęcie trzech domniemanych zamachowców z lotniska Zaventem. Widać na nich jak mężczyźni pchają wózki bagażowe z walizkami. Dwóch z nich ma ciemne włosy, jeden ma na głowie kapelusz. Po zamachach władze ogłosiły trzy dni żałoby narodowej. Jest ogłaszana w Belgii niezmiernie rzadko, w szczególnie dramatycznych sytuacjach.

Unijne instytucje w Brukseli;po zamachach pracują, ale jest niespokojnie. Atak w metrze między stacjami Maelbeck i Schuman to uderzenie w serce Unii Europejskiej. Kluczowe Instytucje wspólnoty znajdują się kilkaset metrów od miejsca zamachu. Mimo chaosu unijni urzędnicy starali się pracować normalnie, choć mówili, że to straszny dzień, a za oknami cały czas słychac było jeżdżące na sygnale karetki i wozy policyjne. Wiele spotkań zaczynało się od minuty ciszy. Komisja Europejska zapewnia ze pracuje normalnie i skutecznie. W unijnych instytucjach podniesiono poziom zagrożenia terrorystycznego. Także w kwaterze głównej NATO w Brukseli stan alertu został podniesiony.

Szef Ministerswa Spraw Wewnetrzych uspokaja - w Polsce możemy czuć sie bezpiecznie, nie ma zagrożenia terrorystycznego.

Po zamachach w Brukseli wzmocnione zostały jednak patrole policji i straży granicznej na lotniskach i dworcach. Szef MSW twierdzi, że służby monitorują sytuację. Dodatkowe patrole policji i straży granicznej z psami powinny częściej i gęściej odwiedzać dworce i lotniskach. Minister Błaszczak zapewnia, że fakt, iż policja wciąż nie ma komendanta głównego na osłabienie bezpieczeństwa nie wpływa.

Plik dźwiękowy: blaszcz.mp3

Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy antyterrorystycznej, która według założeń będzie wsparciem dla służb dbających o bezpieczeństwo.