WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.04.2016Czekanie na Polską Grupę Górniczą

Porozumienie podpisane można tworzyć Polską Grupę Górniczą. Strona Społeczna zgdziła się na warunki zaproponowane przez zarząd Kompanii Weglowej i resort energii. Na bazie Kompanii powstanie nowa spółka do której wejdzie 11 kopalń i kilka innych zakładów. Dzięki porozumieniu koszty zostały obniżone. Krzysztof Tchórzeswki minister energii...

Plik dźwiękowy: A_S_tchorz.mp3

...do spotkania z udziałem inwestorów i banków ma dojść na początku przyszłego tygodnia. Porozumienie trzeba było podpisać, żeby ragować miejsca pracy. Dlatego związki trochę odpuściły zgadzając się na orzykład na zawieszenie "czternastek". Ale wielkiej radości na twarzach związkowców po zakończeniu negocjacji nie było widać..

Plik dźwiękowy: A_S_hutek(1).mp3

Pierwszy raz w historii polskiego górnictwa doszło do tak ważnego porozumienia. Udało się pogodzić interesy związków zawodowych, zarządu, banków oraz inwestorów. Ci ostatni, czyli PGE, ENERGA i PGNiG Termika, deklarują zaangażowanie 1,5 mld kapitału. Ten wkład inwestycyjny uzależniony był od wdrożenia działań restrukturyzacyjnych gwarantujących rentowność nowej spółki. Dzisiejsze porozumienie otwiera drogę do tej restrukturyzacji i daje gwarancję inwestorom na spełnienie ich oczekiwań. Dzięki zrozumieniu ze strony związków zawodowych, nie będzie kolejnego dosypywania pieniędzy. Zostanie zrealizowany plan inwestycyjny, który wyprowadzi spółkę na prostą.  Polska Grupa Górnicza, to największa, taka firma w Unii Europejskiej. PGG zatrudnia 32 tysiące pracowników, a razem z ich rodzinami i firmami okołogórniczymi, to blisko 100 tys. osób. Zgodnie z programem naprawczym, PGG ma przejąć 11 kopalń i 4 zakłady zadłużonej Kompanii.