WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.07.2016Bytom: unikalna operacja w WSS nr 4

Takich operacji nie robił jeszcze nikt na Śląsku! Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wszczepili specjalną endoprotezę stawu kolanowego pacjentowi z hemofilią. „Zabieg wiązał się z dużym ryzykiem krwotoku, więc pacjenta trzeba było specjalnie przygotować” - opisuje kierownik Oddziału Ortopedii WSS nr 4 w Bytomiu - Jacek Szpunar:

Plik dźwiękowy: zabieg_01.mp3
Hemofilia jest rzadką chorobą, na którą cierpi jedna na 10 tys. osób. Z powodu niskiego poziomu czynników krzepnięcia często dochodzi do wylewów krwi do mięśni i stawów. Po latach stawy przestają działać. „Żeby pomóc 60-latkowi, musieliśmy zastosować odpowiedni rodzaj implantu, który lepiej od implantów standardowych mocuje się w kości” - wyjaśnia ortopeda Jerzy Jaworski z Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Ortopedii.
Plik dźwiękowy: zabieg_02.mp3
Specjalne właściwości, więc i specjalna cena. Taka proteza jest dwa, trzy razy droższa od standardowych i kosztuje około 16 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że do tej pory, cierpiący na hemofilię pacjenci z całej Polski, na wszczepienie endoprotezy musieli jeździć do Warszawy i Krakowa. Teraz otwiera się przed nimi szansa na operację w Bytomiu.