WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN GODZIK-Wakacyjne FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.05.2016Będzie Polski Holding Węglowy?

Był Katowicki - będzie Polski... Holding Węglowy. Audyt przeprowadzony w kolejnej spółce wydobywczej wskazuje na konieczność przeprowadzenia głębokich działań naprawczych. Podobnie jak  w przypadku Kompanii Węglowej, na bazie której powstała Polska Grupa Górnicza, również w Katownickiego Holdingu trzeba coś zrobić z zadłużeniem, efektywnością i systemem działania. Receptą na kłopoty spółki miałyby być działania, które przypominają zresztą to co dzieje się z Kompanią Węglową. Do nowej spółki jako samodzielne podmioty miałyby wejść kopalnie Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic, a do tej ostatniej włączone zostałyby kopalnie Wieczorek i Wujek. Szef komisji ekspertów, Wojciech Piecha, tłumaczy po co taka zmiana..

Plik dźwiękowy: khw2.mp3


Trzeba zatem ograniczyć koszty administracyjne, odprowadzić zbędny majątek do spółki restrukturyzacji i zwiększyć wydajność. Długi Holdingu szacowne są na ok. 3 mld zł. Aby opanować sytuację trzeba będzie zaangażować inwestorów i kapitał rzędu kilkuset milionów.


Przypomnijmy, że od początku maja działa Polska Grupa Górnicza, która przejęła 11 kopalń Kompanii Węglowej i zyskała inwestorów, liczących na rychłe osiągnięcie rentowności. Do rozstrzygnięcia jest jeszcze kwestia przyszłości Jastrzębskiej Spółki Węglowej.