popup
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.03.2018Związkowe obawy z Oplem i Fiatem w tle

Przyszłość fabryk samochodów, działających na Śląsku jest niepewna - Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80, wysłał w tej sprawie list do premiera. Związkowcy chcą pilnie spotkać się z szefem rządu, aby przedstawić mu sytuację z punktu widzenia pracowników zakładów Opla i Fiata. Co budzi aż taki niepokój związkowców?  Sierpień 80 podnosi z jednej strony kwestię przejęcia Opla przez francuską grupę PSA (produkującą m.in. Peugeota i Citroena), z drugiej zaś wyraźne ograniczenie produkcji w zakładach Fiata i brak perspektyw na nowy model dla tyskiej fabryki.  Związkowcy używają mocnych słów, przypuszczając, że fabrykom w Tychach, Bielsku i Gliwicach grozi  w najbliższych latach zamknięcie lub redukcja do roli montażowni.

Jako argumenty związek wskazuje na likwidację kolejnych zmian, zmniejszanie produkcji i zatrudnienia. Niepokojące dla związkowców są też np. warunki na jakich polscy pracownicy są delegowani do zakładów Opla w Niemczech. Brak nowych modeli dla fabryk w Polsce niesie według strony społecznej obawy, że Francuzi będą się wycofywać z produkcji w Gliwicach. Swoją drogą - nasz reporter rozmawiał niedawno z dyrektorem Opel Maufacturing Poland, Andrzejem Korpakiem, który nie podziela tych obaw i choć nie może na razie o tym mówić, przypuszcza, że dla polskich zakładów będzie przygotowana satysfakcjonująca propozycja.
Sierpień 80 obawia się też  o przyszłość zakładów Fiat Chrysler  w Tychach i Bielsku, gdzie - jak informuje - produkcja ograniczona jest o połowę w stosunku  do możliwości.  Związkowcy twierdzą, że sytuację uratowałaby produkcja nowego modelu, ale na to się nie zanosi.  Ponieważ przemysł motoryzacyjny w znaczącym stopniu wpływa na całą polską gospodarkę, związkowcy  oczekują reakcji polskiego rządu. Mówią nawet o przejęciu lub  nacjonalizacji zakładów i wkomponowaniu ich w Plan Elektromobilności. O tym właśnie Sierpień 80 chce rozmawiać z premierem Morawieckim.

Komentarze (0):

Jeszcze nikt nie skomentował tego tematu. Bądź pierwszy.
Twój nick: Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu