popup
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

31.01.2018Stary-nowy pałac ślubów

Florianka - niegdyś dom gościnny Friedenshütte -  będzie pałacem ślubów. Miasto podpisało właśnie umowę na remont kamienicy przy ul. Niedurnego 73. Renowacja obejmie m.in. wymianę pokrycia dachowego, remont elewacji oraz dobudowę windy. Koszt inwestycji to 7,8 mln zł. Zakończenie robót planowane jest na połowę 2019 r.


Jak mówi prezydent Rudy Śl., Grażyna Dziedzic: - Chcemy stworzyć  (...) reprezentacyjne miejsce, w którym pary będą mogły zawrzeć związek małżeński, i w którym będziemy mogli przyjmować przybyłych do miasta gości. Na miejscu będzie też kawiarnia. Zaadaptowanie Florianki na cele pałacu ślubów poprawi funkcjonowanie urzędu,  tłumaczy prezydent.
Na parterze czterokondygnazyjnej Florianki znajdzie się sala konferencyjna oraz restauracja, na piętrze zlokalizowane zostaną trzy apartamenty wraz z drugą salką konferencyjną, zaś poddasze przeznaczone zostanie na pomieszczenia biurowe. W piwnicy goście będą mogli skorzystać z szatni. Znajdzie się tam również kawiarnia. Prace remontowe ruszą z początkiem lutego.
Aby budynek mógł pełnić funkcje publiczne, z myślą o osobach niepełnosprawnych, konieczne będzie też wybudowanie windy. Florianka jest wpisana do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, stąd wszelkie rozwiązania techniczne i budowlane  były konsultowane przez projektanta z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
W ramach renowacji swój wygląd zmieni również ogród zlokalizowany przy kamienicy. Planowane są m.in. nasadzenia drzew i kwiatów oraz wymiana starego i montaż nowego oświetlenia. Część ogrodu zostanie utwardzona tak, by w przyszłości, z myślą o ślubach, można było w miejscu tym stawiać namiot.


Budynek przy ul. Niedurnego 73 czyli Florianka, wzniesiony został w 1905 r. w stylu secesyjnym, jako dom gościnny huty żelaza Friedenshütte. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja wykonana z użyciem cegły glazurowanej w kolorze ciemnobrązowym, białym, niebieskim i żółtym.
 

Komentarze (0):

Jeszcze nikt nie skomentował tego tematu. Bądź pierwszy.
Twój nick: Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu