popup
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.06.2018Bezpiecznie z Metropolią?

30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy - te proste czynności mogą kogoś ocalić.  Ileż to razy, podczas różnego rodzaju imprez, wpajana jest nam wiedza na temat ratowania życia?! Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, tuż przed rozpoczęciem wakacji przypomni pasażerom komunikacji miejskiej pięć prostych zasad udzielania pierwszej pomocy. Pojawią się specjalne plakaty.  Niezależnie od tego, na schodach Teatru Śląskiego w centrum Katowic odbył się przed południem pokaz ratownictwa. Pojawił się też Michał Dobaj- trzynastolatek z Dąbrowy Górniczej - który w zeszłym roku zasłynął profesjonalną akcją - uratował wtedy nieprzytomnego mężczyznę.
Plik dźwiękowy: A_S_ratun.mp3
Akcja nosi nazwę " Bezpiecznie z Metropolią. Możesz pomóc". Kilka tysięcy plakatów z instruktażem pierwszej pomocy przedmedycznej pojawi się w autobusach, tramwajach i trolejbusach.


Najkrótszy instruktaż:
Sprawdź czy poszkodowany reaguje, jeśli nie - sprawdź czy oddycha, odchylając jego głowę do tyłu. Jeśli nie wyczuwasz oddechu, nie widzisz, aby jego klatka piersiowa się poruszała lub oddechy są pojedyncze i rzadkie, zadzwoń pod 112, wyznacz osobę do pomocy, poproś o przyniesienie defibrylatora, jeśli znajduje się w pobliżu, i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. 30 ucisków – 2 wdechy.
Pomysł, aby Metropolia rozpoczęła taką akcję i w środkach komunikacji miejskiej znalazły się plakaty z instrukcją udzielania pierwszej pomocy, pojawił się oddolnie. Zgłosił go Marcin Włodarczyk, mieszkaniec Gliwic, społecznik i orędownik propagowania wiedzy nt. bezpieczeństwa.
Zespoły ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach w 2017 r. zrealizowały łącznie 221 545 wizyt; przetransportowały 145 681 pacjentów. Karetka katowickiego WPR wyjeżdża do osób będących w nagłym stanie zagrożenia zdrowia lub życia - średnio co 2 minuty i 9 sekund.

Komentarze (0):

Jeszcze nikt nie skomentował tego tematu. Bądź pierwszy.
Twój nick: Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu